• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pravda za starosedeoce u Australiji! Više nema proterivanja

Autori mondo.rs Autori Radio slobodna Evropa

Australijski sud doneo je istorijsku odluku da Aboridžini ne mogu biti deportovani iz te zemlje i kada nisu njeni državljani, što bi moglo imati značajne posledice po priznanje prava pripadnika starosedelačkih naroda.

 Zabrana protjerivanja Aboridžina Izvor: Guliver / Getty Images / iStock / Getty Images Plus / chameleonseye

Visoki sud saopštio je Aboridžini ne mogu biti deportovani iz Australije pošto po zakonu imaju specijalan status ukazujući da se presuda smatra istorijskim trenutkom za priznanje prvih australijskih stanovnika, prenosi Radio slobodna Evropa pozivajući se na svetske medije.

Slučaj je povezan sa žalbom dva strana državljana s aboridžinskim korenima kojima je pretila deportacija zbog njihovih krivičnih dosijea.

Možda će vas zanimati

Rođeni na Novom Zelandu i u Papui Novoj Gvineji došli su u Australiju kao deca i imali su stalni boravak u toj zemlji, isitče BBC.

Prema, kako navodi britanski servis, kontroverznom australijskim zakonu, stranci moraju izgubiti pravo da žive i rade u zemlji ako su osuđeni na jednu ili više godina zatvora.

U odluci Visokog suda, koju su podržale četiri sudije, dok su tri bila protiv, navodi se da aboridžinski Australijanci "nisu zahvaćeni" ustavnim odredbama o stranim državljanima.

"Aboridžinski Australijanci imaju specijalnu kulturnu, istorijsku i duhovnu vezu s teritorijom Australije", pa se po zakonu ne mogu klasifikovati kao "stranci".

Aboridžini nisu priznati u ustavu i Australija nikada nije postigla sporazum sa svojim starosedelačkim narodima, ukazuje BBC i ističe da se presuda, iako će uticati na mali broj ljudi, smatra korakom napred za pravno priznanje starosedelačkih Australijanaca.

Slučaj je veliki poraz za deportaciona ovlašćenja australijskog ministarstva unutrašnjih poslova i značajan razvoj starosedelačkih prava Australijanca, ocenjuje Gardijan.

Odlukom Visokog suda da Aboridžini imaju specijalan status u ustavnom pravu, ističe list, verovatno će imati posledice daleko iznad postojećeg zakona o njihovom postojbinskom pravu na zemlju.

Vršilac dužnosti ministra za imigracije Alan Tadž rekao je da će vlada razmotriti odluku, dodajući da će MUP takođe razmotriti najbolje metode da se ispitaju drugi slučajevi na koje može uticati presuda.

Jedan od sudija je ocenio da bi klasifikovanje osobe aboridžinskog porekla kao stranca bilo "cepanje organske celine društva u paramparčad".

Odlukom da za starosedelačke Australijance ne važe odredbe o strancima, takođe je prepoznata nova kategorija "pripadnika" – nekoga ko nije ni stranac ni državljanin, ukazuje Gardijan.

Ključna presuda za zaštitu Aboridžina od deportacije narušila je kampanju populističke vlade premijera Skota Morisona za borbu protiv kriminala koju su kritikovali branioci ljudskih prava, ocenjuje Vašington post.

Slučaj, koji je, kako navodi američki list, u suštini sukob između australijskog priznanja istorijske nepravde nad prvobitnim stanovnicima i sve većeg modernog neprijateljstva prema ljudima sa strane koji se smatraju pretnjom društvu, prvi je put da su sudovi presudili protiv sve izraženije politike proterivanja dugogodišnjih žitelja koji su osuđeni na najmanje godinu dana zatvora.

Visoki sud je doneo istorijsku odluku u procesu za deportaciju državljanina Papua Nove Gvineje Daniela Lava i Novog Zelanda Brendana Tomsa koji se identifikuju kao australijski Aboridžini, ukazuje agencija Frans pres.

To je prvi put da je australijski sud razmatrao da li vlada ima ovlašćenje da deportuje pripadnike starosedelačkih naroda, ali je takođe, kako ukazuje AFP, dotakao sporno pitanje kako je aboridžinstvo definisano zakonom.

Pročitajte i ovo



Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE