Više od milion ljudi širom sveta zaraženo je korona virusom, a polovina ih je u Evropi!
Prema novim podacima u svetu je do sada od virusa Kovida-19 umrlo više od 53.000 ljudi, a broj zaraženih je zvanično prešao milion, sa najmanje 1.035.386 zaraženih u 188 zemalja i teritorija, prenosi danas Frans pres bilans na osnovu zvaničnih izvora.
U Italiji je zvanično zabeleženo 13.915 umrlih, u Španiji 10.935, u SAD 6.058 i u Francuskoj 5.387.
Polovina potvrđenih zaraženih zabeležena je u Evropi, jedna četvrtina u SAD i poslednja četvrtina u ostatku sveta.
Ogromna bolnica otvorena je u londonskom konferencijskom centru koja je postavljena za manje od deset dana uz učešće vojske. Prvobitno predviđena za 500 kreveta, njen kapacitet može da dostigne 4.000 ležajeva, što je jednako broju kreveta u deset klasičnih bolnica.
Pandemija bi mogla da košta svetsku privredu između 2.000 i 4.100 milijardi dolara, što je između 2,3 i 4,8 odsto svetskog BDP-a, prema Azijskoj banci za razvoj (ADB).
Najmanje 3,9 milijardi ljudi, odnosno polovina svetske populacije pozvani su, ili im je naređeno da ostanu u svojim kućama da bi se borili protiv širenja korona virusa u više od 90 zemalja ili teritorija, prema računici agencije Frans pres.
Tajland je poslednja zemlja koja se pridružila ovoj grupi danas, uvodeći noćni policijski čas.
Kancelarka Angela Merkel izašla je iz 14-odnevnog karantina u svojoj kući posle tri negativna testa na Kovid19. Ona je odlučila da se izoluje pošto je bila u kontaktu sa jednim lekarom koji je testiran pozitivno na virus.
Britanski premijer Boris Džonson, koji je testiran pozitivno na virus pre nedelju dana, produžava karantin jer i posle tog vremena ima simptome bolesti. Oseća se dobro, ali još ima temperaturu. Preporuka britanskih sanitarnih vlasti je da se može izaći iz karantina posle sedam dana ako nema više simptoma.
U Peruu i u Panami, koje su ograničile kretanje stanovništva, muškarci i žene više ne mogu da izlaze iz kuće istog dana da idu u nabavku.
Google će objaviti statistike podataka lokalizacije svojih korisnika u svetu da bi pomogao vlastima da procene efikasnost mera socijalnog distanciranja. Ta kompanija je obećala da će podaci biti anonimni.
U Indiji, gde je stanovništvo izolovano po kućama, premijer Narendra Modi pozvao je sva domaćinstva da izađu u nedelju uveče na svoj balkon ili vrata sa svetlom da "se suprotstave mraku korona virusa".
Meksička pivara Korona prekinula je proizvodnju, što je prema kompaniji mera preduzeta da se uskladi sa vladinim ukazom kojim se zaustavljaju sve ekonomske aktivnosti koje nisu neophodne.