• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mađarska zabranila promjenu pola

Autori mondo.ba Autori mondo.rs Autori Beta Autori Aleksandar Nastevski

Samo par dana nakon što je obilježen Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije i najava čelnika EU da će još više raditi na zaštiti prava LGBT+ zajednice, ova članica Unije je načinila upravo suprotan korak!

 Mađarska zabranila promjenu pola Izvor: Guliver/Getty images/iStock/Bulat Silvia

Mađarska je danas zabranila promjenu pola i zakonsko priznanje rodnog identiteta transrodnih osoba, uprkos protesta brojnih međunarodnih organizacija.

Mađarski parlament je izglasao amandman na član 33. zakona koji pol definiše "biološkim polom na rođenju i genomom". Izmjena je usvojena sa 134 glasa za, 56 protiv, dok su četiri poslanika bila uzdržana.

Predviđen je nepromjenljiv upis pola po rođenju u matične knjige i u lična dokumenta, spriječavajući time transrodne i interseksualne osobe da promjene ime i dobiju dokumenta koja odgovaraju njihovom rodnom identitetu.

Zakon je ranije pružao mogućnost promjene pola u dokumentima.

"Žalosno je i skandalozno što je parlament odlučio da usvoji ovaj zakon, ne poštujući zabrinutosti koje su iskazale desetine organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija, uključujući Savjet Evrope, Evropski parlament i različite organe UN", rekao je agenciji Frans pres član administrativnog savjeta Alijanse LGBT Tamaš Domboš.

On je najavio da će biti upotrebljeni "svi mogući pravni putevi da se ospori ovaj zakon pred mađarskim i međunarodnim sudovima".

Nevladina organizacija Amnesti internešenel (AI) ocijenila je da su ove odredbe "u suprotnosti sa međunarodnim i nacionalnim obavezama Mađarske po pitanju ljudskih prava".

Možda će vas zanimati

Nakon što je ograničio nezavisnost pravosuđa i medija po povratku na vlast 2010. godine, mađarski premijer Viktor Orban je od reizbora 2018. godine pokrenuo "novu eru" s ciljem promovisanja hrišćanskih i tradicionalnih vrijednosti.

Mađarski parlament je početkom maja već odbacio ratifikaciju međunarodnog sporazuma za bolju zaštitu žena od nasilja, koji mađarska vlada vidi kao promovisanje "destruktivne polne ideologije".

Evropski parlament je u septembru 2018. aktivirao proceduru u okviru člana 7 Ugovora o Uniji za kršenje evropskih vrednosti, što u teoriji može da dovede do sankcija Mađarskoj.

Evropska unija je odlučna da se bori protiv nekažnjivosti za kršenje ljudskih prava, diskriminaciju i zlostavljanje LGBT+ osoba širom svijeta, bila je poruka iz Brisela na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije.

Visoki predstavnik EU Žozep Borelj je tim povodom poručio da će EU unaprediti zaštitu ljudskih prava ovih osoba time što Evropska komisija pokreće novu Strategiju za ravnopravnost LGBT+ osoba.

"EU odaje počast svom bogatstvu ljudske različitosti i pravu svake osobe da se ponosi time ko je, da utvrdi sopstveni identitet i da voli osobu po svom izboru", istakao je Borelj tom prilikom.

Svjetska zdravstvena organizacije je još 2018. godine skinula transrodnost sa liste mentalnih bolesti. 

Tom prilikom je SZO najavila da će rodna neusaglašenost osobe biti tretirana kao stanje koje se tiče seksualnog zdravlja.

Rodna neusaglašenost podrazumijeva "upornu neusaglašenost između toga prirodnog pola osobe i toga kako ona doživljava pol".

Inače, transrodnim osobama je često teško da dobiju potrebnu zdravstvenu njegu zbog diskriminacije, nerazumijevanja, finansijskih i socioekonomskih barijera.

Oni su takođe izloženi većem riziku od HIV virusa i češće su na meti seksualnog nasilja.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE