Brod koji je prevozio na desetine migranata ka Evropi, prevrnuo se u Sredozemnom moru blizu obale Libije. Najmanje 45 osoba se utopilo ili se vodi kao nestalo, uključujući petoro djece. Brod sa mrtvim migranatima i kod Španije. Spasavanja u Lamanšu i kod Malte.
Brod, na kojem se nalazilo najmanje 82 migranata, prevrnuo se u ponedjeljak, nakon eksplozije motora u vodama Libije, prenosi Asošijeted pres.
Ova nesreća ima najveći broj žrtava od svih koje su se u toku ove godine dogodile u blizini obala Libije.
Preživjelih migranata ima 37, mahom iz Senegala, Malija i Gane. Njih je spasio je lokalni ribolovac, nakon čega su ih libijski zvaničnici stavili u pritvor. Oni su prijavili da je u nesreći 45 osoba izgubilo život, uključujući petoro djece.
Migranti tvrde da je motor broda prestao da radi i da nisu imali nikakvu hranu niti vodu. Informacije o situaciji na brodu poslate su vlastima Libije, Malte, Italije i Tunisa, i to u subotu po posljednji put.
Ujedinjene nacije su apelovale na države da brzo reaguju prilikom ovakvih incidenata i da je kašnjenje u pružanju pomoći neprihvatljivo i da ugrožava živote ljudi koje može da bude izbjegnuto.
Libija je postala glavna tranzitna tačka za afričke i arapske migrante koji bježe od rata i nemaštine ka Evropi. Većina migranata na opasno putovanje kreće u loše opremljenim i nebezbjednim gumenim čamcima. Međunarodna organizacija za migracije je saopštila da je od 2014. pa do marta ove godine preko 20.000 migranata preminulo prilikom pokušaja da pređu Sredozemno more.
MRTVI U ČAMCU
Ali, nažalost, ni nije jedina vijest o smrtima migranata u vodama oko Evrope. Španske vlasti su danas pronašle 10 tijela migranata u čamcu u blizini Kanarskih ostrva. Čamac, koji je krenuo iz Mauritanije, nestao je 15. avgusta, a pronađen je danas nakon što je uočen iz aviona.
Vjeruje se da se na čamcu nalazilo oko 40 putnika i da su krenuli ka Kanarskim ostrvima.
Dva broda Španske pomorske službe spašavanja našla su olupinu oko 150 kilometara južno od ostrva Gran Kanarija.
SREĆOM, IMA I SPASENIH
Pored ove dvije vijesti o tragičnim ishodima, danas su stigle i dvije dobre, sa preživjelima.
Oko pedeset migranata, među kojima i šestoro djece, spaseni su jutros u pet odvojenih operacija dok su čamcima pokušali da pređu Lamanš i odu u Veliku Britaniju, javile su francuske vlasti.
Vlasti su prvo obavještene u 4.20 o prisustvu brodića s migrantima u teškoćama istočno od Denkerka, i brod regionalne službe za nadzor i spasavanje je spasao 14 migranata među kojima su bili i jedna žena i troje djece, navodi se u saopštenju pomorske policije.
Jedan od putnika je morao da bude izvučen iz mora blizu broda a neki su izgledali da su u stanju hipotermije, navele su vlasti.
Narednih sati tu službu su trajekt i trgovinski brodovi upozorili na prisustvo drugih čamaca sa migranatima i ona je jedno za drugim pokupila prvo šest, pa 17, pa četiri migranta.
Kada su vraćeni na francusku obalu preuzela ih je policija na granici.
Odvojena služba na sjeveru je prijavila da je spasla 13 migranata, među kojima troje djece, koji su bili u teškoćama na brodu blizu Denkerka.
Uprkos rizicima i velikim sredstvima nadzora posljednjih dana raste broj pokušaja ilegalnih prelazaka Lamanša između Francuske i Engleske.
Ti migranti su "izvučeni na obalu", za razliku od onih kod Malte. Tamo je naftni tanker kompanije Maersk usidren dvije sedmice nakon što je spasio 27 migranata, uključujući dijete i trudnicu, dok vlasti u Valeti i Tunisu ne dozvoljavaju da pristane u njihovu luku.
Posada tankera Etijen, koji je u vlasništvu danske kompanije, spasila je migrante nakon zahtjeva zvaničnika Malte 4. avgusta.
Drveni čamac na kojem su bili migranti plutao je morem danima i potonuo je odmah nakon operacije spašavanja.
"Trgovinska flota nije dizajnirana niti opremljena da se brine od dodatnim ljudima i vrlo brzo ostajemo bez zaliha", rekao je zvaničnik kompanije Tomi Tomasen.
Nevladina organizacija "Alarmni telefon" saopštila je da su dobili poziv za pomoć sa migrantskog čamca u vodama Malte 3. avgusta. U saopštenju se navodi da je čamac krenuo iz Libije dan ranije.