Ruska vakcina protiv virusa korone u prvoj i drugoj fazi testiranja daje dobre rezultate jer stvara antitijela i nema nuspojave drugačije od ostalih vakcina, ali još nije testirana na široj populaciji sa različitim zdravstvenim stanjima.
Naučni krugovi analiziraju efekte ruske vakcine protiv virusa korona, na osnovu studije objavljene u renomiranom časopisu "Lanset", u kojoj piše da su kod polovine učsnika testiranja zabilježeni uobičajeni sporedni efekti, ali da vakcina stvara jaka antitijela protiv kovida 19.
Kod dijela vakcinisanih dobrovoljaca pojavili su se simptomi koje imaju i ostale vakcine - povišena temperatura, ali ne iznad 38,9, glavobolja i bol na mjestu primanja vakcine, prenosi "Ruska riječ".
Kreatori ruske vakcine protiv korone "sputnjik pet" iz Istraživačkog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja" objavili su rezultate prve i druge faze kliničkih ispitivanja.
Sada su cijelom svijetu dostupni tehnički podaci o testiranjima, a to pruža mogućnost da se, u izvjesnoj mjeri, procijene tačnost zaključaka i sigurnost eksperimenata.
Ovaj članak je, kao i druge naučne publikacije, prošao naučnu recenziju.
Ruski naučnici ističu da nisu ustanovili nikakve ozbiljne ili neočekivane prateće efekte u ovim fazama ispitivanja.
Otprilike, u polovini slučajeva, sporedni efekti su bili umjereni i, generalno, očekivani.
Kod onih koji su primili dvije doze vakcine prateće pojave bile su izraženije poslije druge injekcije.
Vakcina izaziva imuni odgovor kod svih dobrovoljaca najmanje 28 dana poslije imunizacije. Kod onih koji su primili dvije doze u intervalu od tri sedmice imunološki odgovor je jači.
Kod vakcinisanih osoba formiraju se antitijela, a takođe se povećava "populacija" takozvanih T-ćelija, limfocita koji se bore protiv virusa.
Nakon vakcinacije, pojavljuju se neutrališuća antitijela, koja, ne samo što se povezuju sa virusom, već blokiraju njegovo prodiranje u ćelije organizma.
"Sputnjik" je ruska vakcina na bazi adenovirusa. To znači da se gen virusa korona u ćeliju ubacuje pomoću virusa-nosioca, a to je adenovirus koji je bezopasan za čovjeka i sa kojim se organizam osobe više puta sreo.
Naučnici su uporedili nivo antitijela kod onih koji su ranije preležali kovid 19 i kod vakcinisanih i zaključili da je prosječan nivo antitijela kod vakcinisanih viši, ali je udio neutrališućih antitijela pritom, neznatno, niži.
Za sada, ruska vakcina nije detaljno upoređena sa drugim vakcinama.
Autori vakcine priznaju da, uprkos ohrabrujućim rezultatima, njihovo istraživanje ima niz ograničenja,koja se odnose na suviše mlad uzrast dobrovoljaca i kratak period posmatranja.
Značajan dio ispitanika bili su vojnici od oko 25 godina i odličnog zdravstvenog stanja.
To znači da bi kod ljudi iz rizičnih grupa vakcina mogla biti manje efikasna ili izazvati više nusefekata.
Istovremeno, testiranje oksfordske vakcine, u koju se takođe polažu velike nade, naglo je prekinuto jer je jedna od testiranih osoba oboljela od neobične bolesti.