• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vrijeme kad su Rusija i SAD odlučivale je prošlo: Putin naveo koje zemlje grabe da postanu supersile!

Autor Dragana Božić

Ruski predsjednik Vladimir Putin je izjavio da je vrijeme kada su Rusija i SAD odlučivale o svemu prošlost

 Vrijeme kad su Rusija i SAD odlučivale je prošlo: Putin naveo koje zemlje grabe da postanu supersile! Izvor: Tanjug/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Vladimir Putin je izrazio spremnost da o globalnim problemima razgovara i s drugim zemljama, ako se ukaže takva potreba.

Putin je naveo da se Kina i Njemačka kreću ka statusu supersila u smislu svog političkog i ekonomskog uticaja.

Ruski predsjednik je poručio da je pandemija korona virusa pogodila sve sfere života, da virus nije ustuknuo i da predstavlja veliku opasnost.

Svijet se nalazi na pragu tektonskih promjena, istakao je Putin.

"Virus korona se nije povukao i još uvijek predstavlja ozbiljnu prijetnju. I, vjerovatno, takva alarmantna situacija za mnoge samo pojačava osjećaj da počinje neko sasvim drugo vrijeme, da nismo samo na ivici kardinalnih promjena, već u epohi tektonskih pomjeranja, i to u svim oblastima života", naglasio je Putin.

Pandemija je pokazala, istakao je Putin, da vlasti moraju biti spremne da odgovore na potrebe građana.

"Još treba da se vidi kako će pandemija uticati na sadašnjost i budućnost čovječanstva. Ni izbliza nije učinjeno sve kada je riječ o međunarodnoj saradnji po pitanju borbe protiv virusa. Pandemija je pokazala koliko je krhak ljudski život", poručio je Putin u video-obraćanju učesnicima foruma.

Snaga države, kaže ruski predsjednik, ne ogleda se u apsolutnoj kontroli, u pritisku na aktivnosti građana, već u povjerenju prema građanima.

"Šta je jaka država, koja je njena snaga? Naravno, ne u totalnoj kontroli ili rigidnosti bezbjednosnih organa, ne u istiskivanju privatne inicijative ili narušavanju civilne aktivnosti, čak ni u moći oružanih snaga i odbrambenog potencijala, iako je ova komponenta važna za Rusiju, uzimajući u obzir njenu geografiju, čitav niz geopolitičkih izazova i, naravno, naše istorijske odgovornosti kao stalne članice Savjeta bezbjednosti UN-a da obezbijedimo globalnu stabilnost", rekao je Putin.

Uvoz demokratije

Prava demokratija se ne može uvoziti, lideri zemalja u kojima se sprovode takve sheme samo su vazali, smatra ruski predsjednik.

"Prava demokratija i civilno društvo ne mogu se uvoziti – o tome sam govorio mnogo puta. Oni ne mogu biti proizvod djelovanja stranih dobronamjernika, čak i ako navodno žele najbolje", objasnio je on.

Prema njegovim riječima, u teoriji je to, vjerovatno, moguće.

"Ali, iskreno govoreći, još se sa tako nečim nisam sreo i ne verujem mnogo u to", primjetio je predsjednik i zaključio: 

"Vidimo kako funkcionišu takvi uvezeni modeli demokratije. To je, po pravilu, samo omotač, fikcija. Fikcija lišena unutrašnjeg sadržaja, čak i privida suvereniteta. Narod gdje se takva shema sprovodi, zapravo se ništa ne pita, a relevantni lideri nisu ništa više od vazala. A za vazala, kao što se zna, o svemu odlučuje gospodar".

Putin učestvuje u diskusiji na 17. Međunarodnom forumu "Valdaj". Tema panela je: Lekcije pandemije i nova agenda - kako pretvoriti svjetsku krizu u mogućnost za svijet.

(Mondo/Sputnjik, Rojters)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE