Vlasnik banjalučke firme "Grand trade" Mile Radišić izašao je jutros iz Kazneno – popravnog zatvora Tunjice u Banjaluci, u kojem je služio trogodišnju zatvorsku kaznu zbog malverzacija akcijama "Medicinske elektronike".
Odluku u puštanju Radišića na slobodu, na prijedlog KPZ Tunjice, Komisija za uslovni otpust donijela je na sjednici održanoj 4. oktobra. Pored Radišića, na uslovnu slobodu je danas puštena još 21 osuđena osoba, objavio je portal Capital.
Ukupno 22 zahtjeva za prijevremeno puštanje na slobodu Komisiji su podnijelo šest ustanova, a Komisija je jednoglasno donijela odluku o prihvatanju svih zahtjeva.
Član Komisije za uslovni otpust i pomoćnik ministra pravde RS u Resoru za izvršenje krivičnih sankcija Pero Dunjić potvrdio je Capitalu da je Komisija zasijedala u srijedu te da su prihvaćeni svi prijedlozi rukovodilaca ustanova za prijevremeno puštanje osuđenih lica.
„Među tim prijedlozima je bio i prijedlog rukovodioca KPZ Banjaluka, a na spisku je bio i Mile Radišić. Sva osuđena lica čiji zahtjevi su pozitivno riješeni na sjednici Komisije danas se puštaju na slobodu“, rekao je Dunjić.
On je istakao da je Mile Radišić, za njega, kao i za Komisiju, isti kao i svi ostali osuđenici i da su pri odluci samo uzimali u obzir da li ispunjava uslove za prijevremeno puštanje.
Pojasnio je da se uslovni otpust daje osuđenicima za izuzetno vladanje i ponašanje za vrijeme izdržavanja kazne.
„Mi pri odluci gledamo samo njegovo ponašanje za vrijeme izdržavanja kazne. Koliko je osuđen i za koje krivično djelo mi u to ne ulazimo“, kazao je Dunjić.
Radišiću, koji je osuđen na tri godine, redovna zatvorksa kazna isticala je 18. jula 2018. godine.
Capital podsjeća da se Mile Radišić javio na izdržavanje trogodišnje kazne zatvora u Kazneno-popravni zavod (KPZ) Tunjice u Banjaluci 18. novembra 2015. godine, i to nakon što je gotovo devet mjeseci bio u bjekstvu, a pretpostavljalo se da je boravio u Srbiji.
On je još krajem 2013. godine osuđen na tri godine pred Okružnim sudom u Banjaluci zbog toga što je manipulisanjem cijenama Medicinske elektronike, te podstrekavanjem i širenjem lažnih informacija oštetio Republiku Srpsku za više od 550.000 evra.
Prema zakonu, kada Komisija prihvata zahtjev za uslovno puštanje, podnosiocu se izriče mjera zabrane napuštanja državne granice i obavezno javljanje svakih 15 dana u policiju dok traje uslovni otpust.
U skladu sa Krivičnim zakonom RS i Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija osuđena lica se mogu uslovno pustiti na slobodu ukoliko se osnovano može očekivati da više neće činiti krivična djela i da je kazna postigla svrhu kažnjavanja.
Raniji Krivični zakon RS je propisivao da osuđeno lice mora izdržati polovinu kazne da bi imalo mogućnost uslovnog puštanja na slobodu, dok je novim zakonom propisano da mora izdržati dvije trećine kazne zatvora.