• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka dobila prvo etno selo

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

U Ljubačevu, na 20-ak minuta vožnje od Banjaluke prema Kneževu, danas je otvoreno prvo autohtono etno selo u banjalučkoj regiji - "Ljubačke doline".

 Banjaluka dobila prvo etno selo Izvor: MONDO/Siniša Stanić

Selo se prostire na površini od dva hektara, a ideja za njegov nastanak rodila se iz ljubavi vlasnika Nedeljka Brankovića prema starom načinu života, antikvitetima, kulturi i tradiciji.

Zamišljeno i napravljeno kao muzej na otvorenom, sa namjerom da prikaže seoski život i  duhovnu i materijalnu narodnu kulturusa kraja 19. i prve polovine 20. vijeka, etno selo  "Ljubačke doline" zaista ostavlja sjajan utisak.

Sačinjava ga 30 autentičnih objekata, poput kuće za stanovanje, kovačnice, ambara za žito, čobanske kolibe, košane za kukuruz, štale, šupe za smještaj poljoprivrednih mašina i alata, kačare…

Posjetioci mogu da vide i razvoj tehnike pranja veša u ovim krajevima, kao i kovačnicu koja je potpuno funkcionalna i za koju je planirano da uskoro bude u upotrebi! U okviru etno sala je i restoran u kome će se služiti tradicionalna jela.



Sjajan utisak na otvaranju ostavio je i sam vlasnik i idejni tvorac "Ljubačkih dolina" Nedeljko Branković, koji je pun iskrene radosti, entuzijazma i nade u bolje sutra dočekivao goste i zvanice, jedva suzdržavajući suze - radosnice.

"Prije sedam godina rodila se vizija da sve što se skupljalo izložim na jednom mjestu i ta ideja je upravo ovo etno selo. Nikad u životu nisam bio sigurniji da sam napravio dobro i veliko djelo", rekao je novinarima Branković.  

Kao posebnost ovog turističkog lokaliteta, on je izdvojio tradiocionalnu arhitekturu dinarskog sela, koja su dugo bila zapostavljana.

"Centralni objekat je bezistan u kome se nalaze muzej sa oko 5.000 eksponata podjeljenih u zbirke, a u sklopu bezistana je i krčma, antikvarnica, krojač, tkač... Najstariji eksponat u muzeju je sjekira iz kamenog doba", kaže Branković.

Prema njegovim riječima, etnološku zbirku "Ljubačkih dolina" čine i predmeti iz ostalih krajeva bivše Jugoslavije, kao i flora i fauna banjalučkog kraja i minerologija cijelog svijeta. Posjetioci mogu da pogledaju i zbirku etno eksponata iz Švajcarske.



Današnjem otvaranju su, između ostalih, prisustvovali i gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović, direktor Turističke organizacije RS Nada Jovanović i direktor Turističke organizacije Banjaluka Ostoja Barašin.

"Bilo je više pokušaja formiranja etno sela na prostoru Banjaluke, ali mislim da je ovo prvi uspješan projekat te vrste. Sada se kao grad moramo još više uključiti u ovaj projekat da bi cijelo područje Ljubačeva činilo jednu destinaciju koju slobodno možemo upisati u turističku kartu Banjaluke", rekao je gradonačelnik Banjaluke Gavranović.

"Banjaluko i ta tvoja (etno) sela..."

Svi zvaničnici slažu se da je u pitanju jedan od najznačajnijih projekata za razvoj turizma u banjalučkoj regiji i uvjeravaju da su "Ljubačke doline" tek prvo od nekoliko etno sela koje će krasiti turističku ponudu Banjaluke u skorijoj budućnosti.

Direktor Turističke organizacije Republike Srpske Nada Jovanović rekla je da će brojne grupe tur-operatora i novinara iz cijelog svijeta ove godine obići ovo etno selo, ali i cijeli destinacijski kompleks u okolini.

"Prva grupa iz Poljske posjetiće nas 26. aprila, nakon toga slijedi grupa ruskih turoperatora i medija, među kojima i 'Russia Today', te grupa iz zemalja Beneluksa", najavila je Jovanovićeva.

Direktor Turističke organizacije Banjaluka Ostoja Barašin rekao je da je turistička ponuda ovog grada danas dobila jedan od kapitalnih sadržaja, ali i da je na ovaj način počelo uređenje čitave Ljubačevske doline, u kojoj se nalaze stećci, crkva brvnara i pećina.

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Twitteru i Instagramu

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE