Tužilaštvo BiH došlo je do dokaza da je direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osman Mehmedagić prekršio mjere zabrane koje su mu određene 16. juna, rekao je tužilac Oleg Čavka na današnjem ročištu za određivanje jednomjesečnog pritvora Mehmedagiću.
Čavka je ukazao da su prema podacima Granične policije BiH Osman Mehemdagić i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Asim Sarajlić 21. jula zajedno istim avionom otputovali u Antaliju, a prema mjerama zabrane, ne smije se svjedoku približavati na udaljenost manju od 50 metara.
"Sud se u svom rješenju opredijelio za najblaže mjere, ali u slučaju da i dođe do potrebe komunikacije sa svjedocima, Mehmedagić je prema tom rješenju Suda bio dužan o tome obavijestiti Tužilaštvo. Nijedno obavještenje Tužilaštvo o toj komunikaciji nije do sada dobilo, a ta komunikacija se odnosi i na zamjenika generalnog direktora i na glavnog inspektora", upozorio je Čavka.
Čavka je istakao da je iz Granične policije dobio video-nadzor sa sarajevskog aerodroma gdje se jasno vidi da Mehmedagić i Sarajlić ulaze na aerodrom i avion, te dodao i da su vratili istim avionom "Boing" u Antaliju.
Odbrana Mehmedagića, advokati Senka Nožica i Nermin Mulalić smatraju da nije prekršena mjera zabrane već tvrde da je kontakt nešto drugo u odnosu na činjenicu da su se dvije osobe našle na istom mjestu u isto vrijeme.
Mulahusić je rekao da je status svjedoka Sarajlića irelevantan za cijeli postupak i da nema dokaza da je Mehmedagić prekršio mjere zabrane niti osnova da mu se odredi pritvor.
"Dokaz da su bili na aerodromu ne znači jedan do drugog i direktor OBA ne prolazi istu proceduru prilikom ulaska na aerodrom i u avion kao ostali putnici, u zgradu aerodroma ulazi drugim putem, u avion poslednji, a iz aviona prvi", naveo je Mulahusić.
Nožica je ocijenila da sav proces "prelazi u lični konflikt tužioca Čavke i Mehmedagića" i pritom je napomenula kako se protiv Čavke "vodi disciplinski postupak tvrdeći da je taj podatak dobila iz Tužilaštva, kao i da protiv njega postoji nekoliko krivičnih prijava", što je tužilac demantovao.
Ona smatra da Granična policija dokaze ne može dostavljati tužiocu i da to može učioniti jedino po nalogu Suda.
Nožica je nakon ročišta rekla novinarima da podržava stavove Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH koji je, kako je navela, danas saopštio da treba "sve strane da se suzdrže od bilo kakve ratoborne retorike koja može samo štetiti krivičnim postupcima, a ne može im koristiti".
Ona je dodala da se danas nastavila "kampanja protiv Mehmedagića" da bi se najsitniji detalj iskoristio da se "skine sa pozicije na kojoj se nalazi", ali da to neće uroditi plodom onoga ko je bio idejni tvorac.
"Pošto nas očekuju burne odluke u narednih nekoliko dana do kraja mjeseca, mislim da će se sve stvari raščistiti i da ćemo znati da li se ovo radi iz ličnih razloga ili za ovo postoje objektivni razlozi", rekla je Nožica.
U okviru rada na predmetu Tužilaštvo BiH došlo je do informacija i dokaza da je osumnjičeni Mehmedagić u proteklom periodu putovao, komunicirao i boravio na odmoru u inostranstvu s osobom koja je navedena kao svjedok Tužilaštva u predmetu i kojoj se, u skladu s izrečenim mjerama zabrane, osumnjičeni ne smije približavati na udaljenost manju od 50 metara.
U rješenju Suda BiH precizno je navedeno da se osumnjičenom Mehmedagiću, koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja i pranje novca "zabranjuje kontaktiranje sa svjedocima Tužilaštva u ovom krivičnom predmetu, uključujući približavanje istima na udaljenosti od 50 metara, te svaki kontakt i razgovor o predmetu s bilo kojom osobom, osim s braniocima".
Sudija Tatjana Kosović rekla je da će Sud BiH svoju odluku saopštiti u zakonskom roku.