Vrhovni sud Republike Srpske danas će odlučivati o prijedlogu Republičkog javnog tužilaštva za produženje pritvora za još tri mjeseca protiv bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo RS Branislava Zeljkovića i direktora firme „Procontrol“ Banjaluka Slavka Bojića.
Zeljković se sumnjiči za tri krivčna djela zloupotreba službenog položaja, a Bojić za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja ili ovlašćenja u sticaju sa zloupotrebom u postupku javne nabavke.
Ostala dvojica osumnjičenih u istom predmetu, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i i direktoru banjalučke firme„Travel for fun“ Saša Marković, u nastavku postupka braniće se sa slobode.
“Produženje pritvora tužilaštvo je zatražilo zbog bojazni da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli ometati krivični postupak uticajem na svjedoke u cilju prilagođavanja njihovih iskaza interesima svoje odbrane. Posebno treba imati u vidu da je protiv Branislava Zeljkovića 6.12.2021.godine donijeta naredba o proširenju istrage koja se odnosi na provedene postupke javnih nabavki putem direktnog sporazuma, kao i zbog činjenice da se radi o posebno teškom krivičnom djelu, s obzirom na način, okolnosti i vrijeme izvršenja, te težinu posljedice za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od 10 godina ili teža kazna”, naveli su iz Tužilaštva.
Stav tužilaštva je da bi puštanje na slobodu osumnjičenih rezultiralo stvarnom prijetnjom narušavanja javnog reda zbog nezadovoljstva građana i nepovjerenja kako u institucije javnog zdravstva čija je svrha zaštita javnog zdravlja, tako i u institucije pravosuđa u pogledu procesuiranja učinilaca ovako teških krivičnih djela.
Republičko javno tužilaštvo ih sumnjiči da su, koristeći vanrednu situaciju proglašenu za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiloške situacije izvazvane korona virusom, zajedno i po prethodnom dogovoru, prilikom provođenja postupaka javnih nabavki medicinske opreme oštetili budžet Republike Srpske u znatnom iznosu.
“Doveli su opasnost živote i zdravlje velikog broja zdravstvenih radnika koji su bili korisnici medicinske opreme (odijela i maski), a za koju je utvrđeno da nije bila za medicinsku upotrebu, niti je kao takva pružala odgovarajuću zaštitu od virusa”, istakli su iz Republičkog tužilaštva.
Osumnjičena četvorka je uhapšena 16. septembra ove godine u akciji MUP-a RS pod nadzorom Republičkog javnog tužilaštva.
Sumnjiče se da su zloupotrebama službenog položaja i ovlaštenja, budžet RS oštetili za oko 790.000 KM.
Prema ranijoj ocjeni Okružnog suda Banjaluka, težinu krivičnih djela koja se osumnjičenima stavljaju na teret, karakteriše i činjenica da su krivična djela izvršili iskorištavanjem vanredne situacije, odnosno vanrednog stanja, kada je zdravlje ljudi bilo ugroženo, stavljajući svoje lične interese ispred interesa zaštite zdravlja građana i medicinskih radnika.
Malverzacije se odnose na višestruko uvećavanje cijena zaštitnih maski u odnosu na uvozne. Stvarna vrijednost maski je bila 0,36 KM dok su Institutu fakturisane po cijeni od 6,90 KM. Takođe,sporna je i nabavka odijela za zdravstvene radnike.
Sumnja se da Zeljković nije izvršio nadzor niti provjeru narudžbe te je umjesto medicinskih dobio nemedicinska odijela bez odgovarajuće medicinske deklaracije, certifikata i standarda koji nisu porijeklom iz Kine već su proizvedeni u BiH, iako se u ponudi navodilo da su iz Kine. U ovom slučaju takođe je navedena veća cijena od nabavne.