• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U predmetu protiv krim tehničara u slučaju "Dragičević" nastupila zastara, sudija "očitala lekciju" kompletnom pravosuđu

Autor Brankica Spasenić

U predmetu u kojem su kriminalistički tehničari PU Banjaluka Mikica Marijanac i Zoran Bošnjak optuženi za sprečavanje dokazivanja u slučaju “Dragičević” nastupila je zastara, te je sudija Radmila Medaković danas donijela odbijajuću presudu.

 4.jpg Izvor: Slaven Petković - Mondo

To je jedini predmet u vezi slučaja David Dragičević u kojem je neko optužen, a nakon višegodišnjih pravosudnih zavrzlama, na današnjem glavnom pretresu saopšteno je da je sa jučerašnjim danom nastupila apsolutna zastara krivičnog gonjenja.

Sudija Medaković je na današnjem ročištu u Osnovnom sudu Banjaluka, a nakon što je saopštila presudu, dala obrazloženje i "očitala" svojevrsnu lekciju kompletnom pravosuđu u RS, uključujući zakondavce koji su radili na izmjenama Krivičnog zakonika RS, drugostepeni sud, u konkretnom slučaju Okružni sud Banjaluka, ali i Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

Podsjećamo, optužnicom se Marijancu i Bošnjaku stavljalo na teret da su bacili bokserice koje su 25. marta 2018. godine, nakon obdukcije, skinute s Davidovog tijela i prebačene u depozit PU Banjaluka u prostoriju za sušenje predmeta, odakle su nestale.

Osnovni sud Banjaluka je ranije u dva navrata oslobađao ovaj dvojac spomenutih optužbi, ali je Okružni sud Banjaluka oba puta ukinuo oslobađajuće presude i predmet vraćao na novi postupak.

Medaković je danas istakla da se u javnosti stekao utisak da se Osnovnom sudu pripisuje krivica za nastupanje zastare, a onda dodala: “Zbog stranaka, ali i zbog javnosti, osvrnuću se na postupanje drugostepenog suda rizikujući posljedice…”.

Ona je podsjetila da je u posljednjih nekoliko godina Krivični zakonik RS tri puta mijenjan. Podsjetila je da je 2017. godine, za djelo za koje su optuženi Marijanac i Bošnjak, propisano da relativna zastara nastupa nakon tri, a apsolutna nakon šest godina, a što je i primijenjeno u konkretnom predmetu.

Prije te godine, relativna zastara je nastupala nakon pet, a apsolutna nakon deset godina, dok je zakonskim izmjenama koje su uslijedile 2021. godine, propisan rok od deset, odnosno čak 20 godina za apsolutnu zastaru.

"Zakonodavac je tako doveo sudove u nepovoljnu situaciju", istakla je Medaković.

Medaković je posebnu pažnju posvetila članu 324. koji propisuje da drugostepeni sud po žalbi može odlučiti da žalbu odbaci, zatim da preinači presudu, da ukine presudu i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje, ali i da odredi održavanje pretresa pred drugostepenim sudom.

U ranijem zakonskom rješenju postojao je stav 2, koji je 2021. godine brisan, a koji je propisivao da se pretres mora održati pred drugostepenim sudom ukoliko je ista presuda dva puta ukidana, te podvukla da “odgovorno tvrdi da ovaj stav treba kao obavezan vratiti u zakon”, a kako bi se spriječilo predugo trajanje krivičnih postupaka.

“U ovom predmetu drugostepeni sud (Okružni sud op.a.) je htio da natjera prvostepeni (Osnovni sud op.a.) da misli njihovom glavom. Ja nikada ne bih mogla da donesem presudu ako nemam dokaza”, kazala je Medaković.

Ona je posljednju odluku Okružnog suda Banjaluka iz decembra 2023. godine, kojom je drugi put ukinuta oslobađajuća presuda krim tehničarima, nazvala “licemjernom”.

“Znali su da nastupa apsolutna zastara i da je nemoguće da se postupak završi”, podvukla je Medaković.

Nakon što je “kritikovala” postupanje zakondavca i drugostepenog suda, sudija Medaković nije ostala dužna ni tužilaštvu, te je navela da i oni snose odgovornost što je u ovom predmetu nastupila zastara krivičnog gonjenja.

“Okružno javno tužilaštvo Banjaluka je u tri navrata dostavljalo obavještenje da nemaju tužioca kojeg će poslati”, istakla je.

Osvrnula se i na posljednje saopštenje Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka od prije nekoliko dana, u kojem, između ostalog, tvrde da su blagovremeno preduzimali sve procesne radnje i da se oni ne mogu smatrati odgovornim za nastupanje zastarjelosti krivičnog gonjenja.

“Doživjela sam to kao pravdanje tužilaštva i pokušaj da se odgovornost prebaci na sud”, zaključila je Medaković.

Optužnica protiv Marijanca i Bošnjaka podignuta je u septembru 2018.godine. Prvi put su dvojica optuženih oslobođeni u januaru 2022. godine, ali je u novembru iste godine Okružni sud u Banjaluci ukinuo presudu i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Druga oslobađajuća presuda donesena je u maju 2023. godine, da bi u decembru te godine Okružni sud ponovo ukinuo i tu presudu. Glavni pretres pred Osnovnim sudom Banjaluka po treći put je počeo u februaru ove godine i odmah je bilo jasno da pravosnažna presuda ne može biti donesena do roka kada nastupa zastara krivičnog gonjenja za ovo djelo.

David Dragičević je nestao u noći 17. na 18. mart 2018. godine, a njegovo tijelo je pronađeno 24. marta na ušću Crkvene u Vrbas kod tvrđave “Kastel” u Banjaluci.

Okružno javno tužilaštvo Banjaluka je ovaj slučaj okvalifikovalo kao ubistvo, a predmet je preuzelo Tužilaštvo BiH.

(MONDO/B.S.)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE