Na današnjem ponovljenom suđenju trojici optuženih za ubistvo banjalučkog biznismena Slaviše Krunića, najavljeno je da će biti rađena rekonstrukcija kobnog događaja, ali nije precizirano kada.
Razlog je što niko u BiH ne radi 3D rekonstrukciju, te se traže stručnjaci iz regiona, a Okružni sud Banjaluka još uvijek nije siguran da li ima novca za skupocjeno vještačenje.
U ovom predmetu optuženi su Benedi Đukanović kao prvooptuženi, Rodoljub Gajić, bivši radnik Krunićeve zaštitarske agencije “Sector security”, koji je u kritično vrijeme bio angažovan na čuvanju Krunićeve supruge i djece, te Emilio Baldo, trećeoptuženi.
Vrhovni sud RS im je u januaru ove godine ukinuo presudu i predmet vratio na novi postupak. Pvostepenom presudom Okružnog suda Banjaluka Benedi Đukanović je bio osuđen na 40 godina zatvora, Gajić na 20 godina za pomaganje u ubistvu, dok je Baldo oslobođen krivice zbog nedostatka dokaza.
Krunić i član njegovog obezbjeđenja Žarko Pavlović ubijeni su 22. aprila 2019. godine u blizini Krunićeve kuće u Glamočanima kod Laktaša, a ranjen je vozač Goran Ilić. Kobne noći u razmjeni vatre poginuo je i jedan od napadača Željko Kovačević.
Predsjednik sudskog vijeća Branimir Jukić danas je objasnio da sud ima poteškoće da pronađe odgovarajuće vještake koji mogu da urade 3D prikaz, kako je to odbrana ranije tražila, a što i Vrhovni sud smatra potrebnim.
Jukić je pojasnio da u BiH niko ne radi tu vrstu rekonstrukcije, ali je pronašao firmu u Novom Sadu ”Centar za forenzička istraživanja” i njenog vlasnika Nenada Šipku koja se time bavi, ali se ne nalazi na listi vještaka.
Odbrana smatra da bi vještačenje trebalo povjereti vještaku Vojinu Maštruku iz Zagreba, koji je u prvostepenom postupku osporavao navode o načinu na koji je pucano.
Branilac prvooptuženog, Tatjana Savić, je naglasila da on ima bolje reference, te da je upola jeftiniji od Šipke. Međutim, Jukić je naglasio da Maštruku neće povjeriti vještačenje, navodeći da je Šipka vještačio ubistvo dvojice vojnika na Topčideru, te još neke slučajeve u Srbiji.
Sudsko vijeće je insistiralo i da advokatica Savić pojasni razliku 3D rekonstrukcija od uobičajene, a ona je navela da se sve snima skenereom i daje prikaz događaja. Članovi sudskog vijeća su govorili da takvo vještačenje još nisu vidjeli u BiH, ali je Savić odgovorila da su rađena u dva predmeta.
Izvor: mondo.ba"Ne znam ni da li sud ima novca da naloži 3D rekonstrukciju, zbog čega sam poslao upit predsjednici suda", rekao je Jukić.
U banjalučkom sudu danas je ponovo svjedočio Goran Ilić, jedini preživjeli iz džipa ”tojota” u kojem su izrešetani Кrunić i njegov tjelohranitelj.
Ilić tvrdi da su mu sve povrede nanesene dok je bio u vozilu i da ga nijedan metak nije pogodio izvan.
Ponovio je raniji iskaz o tome da je on vozio džip, kako je vidio bljeske s desne strane, a onda je usljedila pucnjava.
"Nastao je haos, lom... Sagnuo sam se prema volanu i rukama pokrio lice. Pogođen sam u glavu, oba koljena, ruku”, rekao je Ilić.
Govorio je i tome kako je ispao iz vozila nakon što je pucnjava stala, puzao do zadnjeg dijela vozila, pa iz pištolja ispalio 15 metaka u pravcu dvije siluete koje je vidio.
Objasnio je i kako je Кrunić bio naslonjen na desnu stranu u džipu i bio mrtav, kao i suvozač Pavlović, te da je potom odvezao prema vikendici.
Ilić je odgovarao na sve sitnice koje su zanimali odbranu i sudsko vijeće. Sudija Jukić zamolio je svjedoka da se potpiše na papiru lijevom i desnom rukom, kako bi nesporno utvrdio da li je dešnjak ili lijevak.
Tužilac Snježana Petković najavila je da će u pogledu dokazivanja krivice Emilia Balda tražiti od vještaka MUP-a RS i krim tehničara da se prosječnom brzinom automobilom odvezu od kafića ”Alabama” do mjesta gdje je nestao signal sa Baldinog mobilnog telefona. Odbrana je na to prigovarala, a ni sudskom vijeću nije bilo jasno pa su upitali šta će raditi tehničar...
”Voziti auto”, odgovorila je tužilac.
(Mondo)