• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Okončana istraga izdavanja lažnih diploma: Optuženo 15 osoba i 6 visokoškolskih ustanova

Autor Dušan Volaš

Optužena pravna lica, odnosno privatni univerziteti, djelovali su na području Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta

 Kupljena diploma Izvor: Shutterstock

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv 15 fizičkih i šest pravnih lica koja se terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, koruptivna krivična djela i nedopuštenu trgovinu više desetina visokoškolskih diploma, uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske, zdravstvene struke, menadžmenta i ostalih profila obrazovanja.

Optužena pravna lica, odnosno privatni univerziteti, djelovali su na području Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta, a prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Optuženi su Zoran Kalinić (70), koji je bio angažovan kao rektor na Nezavisnom univerzitetu Banjaluka, Dragan Ilić (40), koji je bio suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne nauke "Prometej" Banjaluka i Vladimir Stojanović (59), koji je bio angažovan kao vršilac dužnosti rektora na Univerzitetu modernih nauka CKM Mostar i direktor na Visokoj školi "Union" Mostar, svi se nalaze pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH.

Optuženi su i Dragan Đuranović (58), koji je bio angažovan kao rektor na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, Denis Pračić (57), koji je bio zaposlen na Visokoj školi "Union" Mostar kao menadžer i na Univerzitetu modernih nauka Mostar i nalazi se pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH, kao i Mirko Tufegdžija (62), zaposlen po ugovoru o djelu u Univerzitetu PIM Banjaluka i nalazi se pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH.

U saopštenju se navodi da su optuženi Ljubiša Todorović (43), koji je bio zaposlen u Visokoj školi "Prometej" Banjaluka i CKM Univerzitet Mostar i koji se nalazi pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH, zatim Dragan Golijan (71), koji je bio profesor na "Viktorija internacionalni univerzitet" Mostar, a koji je pravni sljednik Univerziteta modernih nauka CKM Mostar, te Vaso Pajić (80), koji se nalazi se pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH.

Optuženi su i profesor emeritus na PIM Banjaluka Vojislav Škrbić (78), zatim Goran Lalović (56), te Dušan Perić (60), koji je bio zaposlen po ugovoru o zastupanju sa Nezavisnim univerzitetom NUBL Banjaluka i svi se nalaze se pod mjerama zabrane određenim od Suda BiH.

Podignuta je optužnica i protiv Senada Sinanovića (72), LJubinka Dobraša (61) i Miodraga Tepića (57).

Za navedena krivična djela optuženi su i Nezavisni univerzitet za političke i društvene nauke NUBL Banjaluka, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke "Prometej" Banjaluka i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, poslovna jednica Brčko.

Podignuta je optužnica i protiv Viktorija internacionalnog univerziteta Mostar, koji je pravni sljednik Univerziteta modernih nauka CKM Mostar, Visoke škole "Union" Mostar i Internacionalnog univerziteta u Brčko distriktu.

Obimnom istragom Tužilaštva BiH i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u protekle dvije godine prikupljeno je više hiljada materijalnih dokaza, saslušano više od 130 svjedoka, među kojima su predstavnici akademske zajednice, a sprovedene su i posebne istražne radnje kojima su predstavnici policijskih struktura bili direktno angažovani u razotkrivanju nezakonite prodaje i izdavanja diploma, navedeno je u saopštenju.

Tužilaštvo BiH i Sipa prikupili su dokaze da lica koja su nezakonito kupovala diplome u vrlo malom obimu ili čak nikako nisu učestvovala u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada evra.

Počinjenjem krivičnih djela nanesena je velika šteta sistemu visokog obrazovanja u BiH, kao i ugrožavanje svih građana radom i djelovanjem lica sa nezakonito stečenim univerzitetskim diplomama.

Tužilaštvo BiH će u okviru postupka tražiti da se optuženim licima izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama.

Optuženi se terete za krivična djela udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, nedopuštenu trgovinu, falsifikovanje isprava i druga povezana krivična djela.

Odgovornost optuženih tužilački tim dokazivaće pozivanjem oko 70 svjedoka, osam stručnih vještaka, te prilaganjem više od 3.000 materijalnih dokaza, među kojima su i dosijei, te studentska i univerzitetska dokumentacija, saopšteno je iz Tužilaštva.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE