Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH danas je Zijada Turkovića osudilo na 40 godina zatvora, a Milenka Lakića na 35 godina za krivična djela radi sticanja protivpravne i imovinske koristi.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić izrazio je zadovoljstvo odlukom Vijeća i ocijenio je da je ovo "istorijska presuda u borbi protiv organizovanog kriminala".
On je podsjetio da je od samog početka Tužilaštvo tvrdilo da je riječ o najopasnijoj zločinačkoj organizaciji u poslijeratnoj BiH što se presudom i pokazalo.
"Tužilaštvo pokazalo je da ima kapacitete za borbu protiv najsloženijih oblika organizovanog kriminala. Profesionalnim radom i zalaganjem u ovom predmetu uspjeli smo demontirati ovu opasnu zločinačku organizaciju iza koje je ostalo pet žrtava, od kojih je jedna bila žena u visokom stepenu trudnoće", dodao je Grubešić.
Optužnica Turkovića i drugi tereti za brutalne likvidacije Midhata Mekića i njegove trudne supruge Lusije Salas Kortez te, ubistva Marija Tolića i Vernera Ajdarija, ali i Rajka Milovanovića.
Zbog ovih krivičnih djela u prvostepenom postupku su optuženi u ovom predmetu kažnjeni sa ukupno 100 godina zatvora. Tada su na po 40 godina zatvora osuđeni Zijad Turković i Milenko Lakić, Fadilu Aljoviću je dosuđeno pet godina zatvora, Saši Stjepanoviću 12 godina zatvora, a Muameru Zahitoviću tri godine.
S druge strane, krivice su oslobođeni Nijaz Zuban i Hilmija Mašović, a njihova oslobađajuća presuda potvrđena je i u drugostepenom postupku.
STJEPANOVIĆU 12, ZAHITOVIĆU TRI, A ALJOVIĆU PET GODINA ZATVORA
Saša Stjepanović osuđen je u okviru predmeta "Zijad Turković i drugi" na 12, Fadil Aljović na pet, a Muamer Zahitović na tri godine zatvora, saopšteno je iz Suda BiH.
Stjepanović je proglašen krivim za organizovani kriminal u vezi sa neovlaštenim prometom opojnim drogama i razbojništvom, Zahitović za iznudu i pranje novca, a Aljović za organizovani kriminal u vezi sa ubistvom.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH je izreklo i javno objavilo drugostepenu presudu kojom je optuženi Zijad Turković osuđen na 40 godina, a Milenko Lakić na 35 godina zatvora.
Zahitović je proglašen krivim što je, zajedno sa Turkovićem, prinudio upisanog vlasnika dionica u Tvornici čarapa "Ključ" Sarajevo da u brokerskoj kući stavi na prodaju, a Turković kupi 49.170 dionica ove fabrike.
Od Muamera Zahitovića oduzete su sporne dionice.
Sud je donio rješenje kojim Turković, Stjepanović i Lakić ostaju u pritvoru do upućivanja na izdržavanje kazni zatvora, a najduže do isteka trajanja izrečenih kazni.
Fadilu Aljoviću je ukinut pritvor.