Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu objavilo rezultate istrage o smrti dječaka Mahira Rakovca. Ustanovljeno da dječak koji je izvršio samoubistvo nije ni fizički ni seksualno zlostavljan.
Dalila Burzić, glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo danas je saopštila da je, nakon opsežne istrage koja je trajala skoro dva mjeseca, utvrđeno da u slučaju samoubistva maloljetnog Mahira Rakovca nije utvrđeno nikakvo krivično djelo.
Dvije tužiteljke kantonalnog tužilaštva su od 6. januara provele opsežnu istragu tokom koje je saslušano 120 svjedoka, među kojima učenici i nastavnici Osnovne škole „Aleksa Šantić“ i Internacionalne škole na Ilidži, rodbina, prijatelji, komšije, poznanici Alise Mahmutović, majke Mahira Rakovca i njegovog očuha Dubravka Lovrenovića i oca Muhameda Rakovca. Upravo su majka i očuh na osnovu kazivanja jednog dječaka izrazili sumnju da je samoubistvo maloljetnog Mahira Rakovca uzrokovalo verbalno, fizičko i seksualno nasilje od druge djece. Tužilaštvo je izvršilo provjere tih navoda.
Pribavljena je i obimna materijalna dokumentacija vezana za Internacionalnu školu na Ilidži, zatim medicinska dokumentacija, izvršena je obdukcija tijela maloljetnog M.R.. Isto tako izvršen je pretres i vještačenje mobilnih telefona, diktafona, memorijske kartice, pregledani snimci sigurnosnih kamera u Internacionalnoj školi na Ilidži, gdje je obavljen i uviđaj.
„Nijedan dokaz ne potvrđuje da ja nad malodobnim M.R. vršeno fizičko, ni seksualno nasilje, pa kako to nije potvrđeno nije utvrđeno ni postojanje nijednog krivičnog djela propisanog kaznenim zakonom BiH. Tužilaštvo, kao jedina institucija koja je ovlaštena da odgovori na postavljena pitanja naglašava da nije utvrđena nijedna činjenica koja bi uputila da se neko krivično djelo desilo, niti da je u uzročno posljedičnoj vezi sa samoubistvom malodobnog M.R. Na mnoga pitanja koja su se postavljala tokom ovog postupka po našem mišljenju ne može odgovorit pravna struka već psiholozi, pedagozi, šira društvena zajednica i roditelji djece“, rekla je Burzić i nastavila:
„Na rezultatima ovih provjera su formirana dva predmeta u kojima postoji osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo, i to ugrožavanje sigurnosti i neovlašteno snimanje. Međutim, ti predmeti nisu u direktnoj vezi sa ovim tragičnim događajem. Shodno zakonu o krivičnom postupku Federacije BiH odluka postupajućih tužiteljica nije konačna iz razloga što oštećeni imaju pravo da po prijemu pismene obavijesti odluke ulože pritužbu glavnom kantonalnom tužiocu u roku od osam dana. Mogu se obratiti i Tužilaštvu FBiH radi provjere da li je u konkretnom predmetu primijenjen krivični zakon FBiH.“
Mahir Rakovac je 14. decembra 2015. godine izvršio samoubistvo skočivši sa sedmog sprata zgrade u kojoj je živio u sarajevskom naselju Dobrinja.