U gradiškoj bolnici prije dva dana pri porodu je umrla 32-godišnja žena iz Gornjih Podgradaca kod Gradiške. Mediji navode da se radi o J. Šinik koja već ima četvoro djece. Ministar zdravlja formirao komisiju za vanredni stručni nadzor
Zbog smrti pordilje u bolnici u Gradišci ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić donio je odluku o formiranju Komisije za vanredni stručni nadzor u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
"Obzirom da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske nije zaprimilo zvanično obavještenje Opšte bolnice Gradiška o smrti porodilje J.Š., a nakon saznanja iz medija, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić donio je odluku o formiranju Komisije za vanredni stručni nadzor u ovoj zdravstvenoj ustanovi radi ispitivanja okolnosti ovog događaja.
O rezultatima sprovedenog vanrednog stručnog nadzora, javnost će biti obaviještena", saopšteno je iz Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.
Beba koju je rodila preminula hitno je prevezena u Univerzitetski klinički centar Banjaluka, u pratnji anesteziologa i pedijatra.
Iz UKC ističu da se beba nalazi na Odjeljenju intenzivne njege i terapije Klinike za dječje bolesti UKC RS, te da je u teškom stanju.
“Preduzete su sve potrebne mjere za stabilizaciju djetetovog stanja, a sve dalje prognoze su krajnje neizvjesne”, navodi načelnik Klinike za dječje bolesti Stojislav Konjević, prenosi "Euro Blic".
Direktor Bolnice Gradiška Vlado Marjanović ističe da je juče ujutro obaviješten o smrti porodilje, te tvrdi da je već dogovorena i obdukcija. Po njegovim riječima, krvarenje majke ničim se nije moglo zaustaviti, te je završilo hemoragičnim šokom.
“Kad se sve to sagleda, to je neki postotak koji se može desiti u medicini. Potreseni smo i dirnuti, ali nažalost i to se dešava. Ustanovu je posebno interesovalo da li su u datom momentu imali ljude na mjestu, opremu, ljekove, te da li je žena propraćena kako treba. Mogu reći da je bilo uključeno 6-7 ginekologa i anesteziologa, koji su dali sve od sebe, te da su poštovane sve procedure u toku poroda, te u toku uključivanja operacione sale i intenzivne njege”, kaže Marjanović.
Druge detalje toga kako je tekao porod, da li je na vrijeme reagovano i slično, Marjanović ne može da komentariše, ističući da su obdukcija i sve ostalo u nadležnosti drugih službi.
“Moje je da provjerim da li su sve procedure poštovane, da li su svi ljudi bili prisutni i to je sve bilo u redu”, tvrdi Marjanović.
Iz bolnice ističu i da ova trudnoća nije vođena kod njihovih ginekologa.
U Gornjim Podgracima, ali i ostatku Gradiške, ovaj slučaj bio je juče glavna tema razgovora.
Mještani ovog sela se ne sjećaju sličnog slučaja, zbog čega su još više zainteresovani da saznaju šta se tačno dogodilo. Kako kažu, svi su u šoku, jer je žena početkom sedmice otišla u bolnicu, nakon što je prošlo desetak dana od zvaničnog termina poroda.
Posljednji slučaj smrti žene na porodu, koji je dospio u javnost, dogodio se početkom prošle godine u Derventi.