Slučaj brutalnog nasilja kod Laktaša čiji ishod je žena sa višestrukim opekotinama, koja se bori za život, samo je još jedan u nizu dokaza da je porodično nasilje u BiH već odavno uzelo maha.
Na to upućuju i zvanične statistike, pa tako direktorica Fondacije „Lara“ Bijeljina, Radmila Žigić za Mondo ističe da, prema podacima MUP-a RS između 50 i 60 odsto prijava nasilja čine povratnici u nasilje.
„Kaznena politika je dramatično loša, na nivou diskriminacije. Mislim da negdje oko 90 odsto uopšte izrečenih presuda za nasilje u porodici čine uslovne, nešto malo novčanih kazni, a kada bi sabrali sve godine zatvora izrečene u posljednjih deset godina ne bismo navukli pet godina. Vrlo rijetko se izriču zatvorske kazne, mjere zaštite se veoma malo primjenjuju, hitne mjere zaštite se gotovo nikako ne primjenjuju i sve to počinioce nasilja čini veoma relaksiranim, pa ćete često negdje čuti da kaže 'ma idem ja nju istući, platiću 400 KM, ali sam bar uradio ono što sam htio'“, iznosi Žigićeva poražavajuće podatke.
Kako navodi, podatak da je ogroman procenat onih koji nasilje počine više puta, dokaz da ono što je prvi ili drugi put preduzeto protiv počinilaca nasilja nije bilo dovoljno.
Istakla je da, posljednje istraživanje iz 2013. godine govori da je svaka druga žena tokom života preživjela neki od oblika nasilja, te da je broj djela nasilja negdje iz godine u godinu manje-više isti, ali da je pouzdano da se nasilje povećava poslije proteklih mjeseci pandemije.
„Svakako je da nasilje prema ženama i u porodici nije samo ono što pokazuju zvanične statistike policije, centara za socijalni rad i drugih ustanova. Ono što je zastrašujuće je što se povećava seksualno nasilje i to nad djecom i što više imamo ovako teških slučajeva nasilja kao što je ovaj posljednji. Mi smo imali malo sniženu stopu femicida u odnosu na Srbiiju i susjedne zemlje, ali bojim se da će ove mjere pandemije donijeti i povećanje femicida, odnosno povećanje broja ubijenih žena, unutar porodice, bilo da je riječ o ubistvu ili o ubistvu i samoubistvu. Jedna od stvari koju je važno početi hitno primijenjivati jesu te odredbe o procjeni rizika u svim situacijama prijavljenog nasilja i ozbiljna reakcija po pitanju mjera, hitnih zaštitnih mjera, pa čak i pritvorskih mjera“, naglasila je Žigićeva.
Kada je u pitanju kvalifikacija djela koje se nedavno desilo u Laktašima, a gdje se muškarac sumnjiči da je suprugu polio benzinom i zapalio, dok je ovaj čin okvalifikovan kao „nasilje u porodici“, Žigićeva vjeruje da će kada se prikupe sve činjenice ovo djelo biti prekvalifikovano u pokušaj ubistva, ali i dodaje da nasilje u porodici na našim prostorima nije dovoljno ozbiljno shvaćeno.
„Nasilje u porodici javnost obično doživljava kao lakše krivično djelo, a u stvari je teško krivično djelo i tako treba da o njemu razgovaramo", zaključila je Žigićeva.