Postavljanjem ANPR kamera na području Doboja, Istočnog Sarajeva, a od nedavno i Banjaluke, značajno je povećan broj prekršaja zbog vožnje neregistrovanog vozila, a čak šest puta broj prekršaja „istek važenja potvrde o registraciji“.
Međutim,uporedo s tim došlo je i do velikog broja pritužbi građana nadležnim sudovima, koji traže sudsko odlučivanje i tvrde da su ih kamere snimile iako su na vrijeme registrovali automobil.
Prema podacima MUP-a Republike Srpske u periodu septembar-oktobar 2020. godine evidentirano je 753 prekršaja „neregistrovano vozilo“ dok su u istom periodu lani evidentirali 690 ovih prekršaja.
Za vožnju neregistrovanog vozila propisana je novčana kazna od 400 КM do 1000 КM, a vozaču ili instruktoru vožnje uz novčanu kaznu se izriče i zaštitna mjera upravljanja motornim vozilom u trajanju od dva do šest mjeseci i dva kaznena boda.
"Za prekršaj „istek važenja potvrde o registraciji“ u periodu septembar-oktobar 2020. godine policijski službenici MUP-a RS evidentirali su 5.272 prekršaja, dok su u periodu septembar-oktobar 2019. godine evidentirali 865 prekršaja „istek važenja potvrde o registraciji“. Za ovaj prekršaj propisana je novčana kazna od 100 do 300 КM, a vozaču ili instruktoru vožnje uz novčanu kaznu će se izreći i jedan kazneni bod," potvrđeno je za Mondo u MUP RS.
Načelnik Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a RS Mirna Miljanović istakla je da je došlo do znatnog povećanja ovih prekršaja u proteklih godinu dana, jer su postavljene ANPR kamere na području Doboja i Istočnog Sarajeva, a od nedavno i Banjaluke.
"Te stvari su dobrim dijelom doprinijele da se donese odluka da naši građani mogu putovati u zemlje Evorpske unije bez zelenog kartona, pošto je broj neregistrovanih vozila smanjen na ispod pet odsto," dodala je.
Ipak, brojni građani tvrde da su na vrijeme preko osiguravajuće kuće predali zahtjev za registraciju i da im je ona potvrđena od dana kada im je prethodna isticala, ali da su svejedno dobili prekršajni nalog zbog čega su se žalili sudu.
"Zbog velikih gužvi na šalterima za registraciju, dešavalo se da se retroaktivno unesu datumi važenja registracije, pa su kamere snimile vozila i poslani su prekršajni nalozi vlasnicima za taj 'međuperiod', iako vlasnik ima dokaz da je vozilo u trenutku evidentiranja prekršaja bilo registrovano. Brojni građani su se zbog toga žalili sudu i zatražili sudsko odlučivanje. Konkretno, u Osnovnom sudu Banjaluka su nam na šalteru potvrdili da dnevno znaju zaprimiti i po 50 ovakvih prigovora," kazao je za Mondo sagovornik iz jedne osiguravajuće kuće.
U Osnovnom sudu Banjaluka nisu mogli precizirati tačan broj prigovora samo za neregistrovana vozila, a koje su zaprimili u Prekršajnom odjeljenju, ali su naveli da ih je na stotine koji se odnose na oblast Zakona o bezbjednosti saobraćaja (ZOBS).
"Izvršenim uvidom u CMS sistem (Sistem za automatsko upravljanje predmetima) utvrdili smo da je u periodu od 1.10.2020. godine do 12.11.2020. godine ukupno zaprimljeno 508 prekršajni naloga iz oblasti ZOBS-a. Kako CMS pretraga ne prepoznaje prekršaje neregistrovanih vozila, ne znamo tačan broj takvih predmeta koji su raspoređeni svim sudijama u prekršajnom odjeljenju," kazao je za Mondo portparol Osnovnog suda Banjaluka Nikola Gatarić.