Film "Čuvari rijeka" prikazan je sinoć u banjalučkom sinepleksu Palas, a predstavljena je i stranica ekobih.net.
Riječ je o dokumentarnom filmu koji govori o ljudima koji se bore protiv izgradnje malih hidroelektrana u BiH. O ljudima koji su direktno ugroženi, kao i njihova imovina, o ljudima koji su rasli na rječicama kojima prijeti da završe u cijevima, ali i onima koji su stali u njihovu zaštitu.
Problemi sa lokalnim vlastima i finansijerima koje mještani imaju nisu jedini. U ovom filmu vidjećete i primjere diskriminacije ljudi i sve teškoće s kojima se susreću jer su stali u zaštitu svog doma i postali "čuvari rijeka". Film će vam, takođe, dati odgovor na pitanje zašto svi mi treba da postanemo to isto.
Izvor: Vesna Kerkez mondo.baPrije projekcije filma imali smo priliku da se upoznamo i sa novoosnovanom stranicom www.ekobih.net, na kojoj su prikupljene aktivnosti 30 ekoloških organizacija iz cijele BiH koje su okupljene u Eko BiH mreže. Posebno je značajno što je putem nje moguće prijaviti ekološke probleme.
Na stranici ćete lako pronaći alat koji omogućava građanima da kroz jednostavan formular prijave slučajeve narušavanja životne sredine u svojoj lokalnoj zajednici. Eko BiH mreža im može pružiti besplatnu stručnu i pravnu podršku kroz prikupljanje dodatnih informacija, prijavljivanje slučaja nadležnim organima i drugim načinima ostvarivanja prava na zdravu životnu sredinu.
“Trudili smo se da sadržaj i alati na web stranici budu lako dostupni i upotrebljivi za sve ciljne grupe. Stručnjaci i aktivisti koji žele da aktivno učestvuju u djelovanju Eko BiH mreže mogu jednostavno da popune pristupnicu za članstvo u mreži, dok građani mogu da prijave konkretne probleme", istakla je Vera Bulić, službenica za komunikacije na projektu Eko BiH.
Na stranici su dostupne i stručne publikacije, informacije o samim organizacijama koje su članice Eko BiH mreže, te pravnim slučajevima koje su ove organizacije pokrenule, a vezani su za narušavanje životne sredine.
Ova stranica je svakako i dobar izvor novinarima istraživačima koji se bave ekološkim temama, jer na njoj možete pronaći i studije dosadašnjih slučajeva, kao i najnovije vijesti vezane za aktivnosti udruženja.
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.