Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske od danas na području svih policijskih uprava vrši kontrolu brzine kretanja motornih vozila u saobraćaju koristeći mobilne radarske sisteme koji su ugrađeni u službena neobilježena vozila tzv. presretače.
Iz MUP-a je saopšteno da se na putevima Republike Srpske kontrola nepropisne brzine realizuje sa ukupno 12 presretača, od kojih je deset novih presretača i dva presretača koja su korištena u prethodnom periodu.
"Osnovni cilj MUP-a Srpske je da se radom presretača na terenu smanji broj poginulih u saobraćajnim nezgodama, s obzirom da je nepropisna i neprilagođena brzina najčešći uzrok nastanka saobraćajnih nezgoda sa posljedicama po lica. Prilikom rada sa navedenim uređajima policijski službenici će vršiti sankcionisanje počinioca prekršaja direktnom kontrolom, zaustavljanjem na licu mjesta i izdavanjem prekršajnog naloga, a za prekršaje koji ne budu sankcionisani direktnom kontrolom vršiće se naknadna obrada prekršaja slanjem prekršajnog naloga na kućnu adresu vlasnika motornog vozila sa kojim je počinjen prekršaj," saopšteno je iz MUP-a RS.
Kontrola učesnika u saobraćaju sa presretačima u MUP-u Srpske primjenjuje se od juna 2019. godine.
Sa dva presretača u periodu od juna 2019. do kraja novembra 2020. godine, evidentirano je ukupno 19.882 prekršaja (za jedanaest mjeseci 2020. godine evidentirano je 11.014 prekršaja prekoračenja propisane brzine kretanja motornih vozila).
Neke od najvećih brzina evidentiranih navedenim radarskim sistemom su: na području Gradiške, brzina 266 km/h na ograničenju brzine od 80 km/h (prekršaj počinjen motociklom); u mjestu Blagaj, opština Novi Grad, brzina 199 km/h na ograničenju od 80 km/h; u mjestu Kamičani, grad Prijedor, brzina 196 km/h na ograničenju brzine od 80 km/h; na području Grada Bijeljine, brzina 180 km/h na ograničenju brzine od 80 km/h; u mjestu Glamočani, opštine Laktaši, brzina 167 km/h na ograničenju od 100 km/h.
"Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske apeluje na sve učesnike u saobraćaju da poštuju ograničenja brzine kretanja, da prilagode brzinu uslovima i stanju na putu, te da odgovornim ponašanjem doprinesu svojoj ličnoj bezbjednosti, kao i bezbjednosti drugih učesnika u saobraćaju", poručuju iz MUP RS.