Srpska, Ruska, Gruzijska pravoslavna crkva, Sveta Gora i Jerusalimska patrijaršija, koje poštuju julijanski kalendar, u ponoć su dočekale Novu godinu. U Srpskoj bez organizovanih dočeka.
Ove crkve 14. januara, odnosno 1. januara po julijanskom kalendaru, obilježavaju dva velika hrišćanska praznika - Obrezanje Isusa Hrista i Svetog Vasilija Velikog.
U ponoć su u pravoslavnim hramovima u Srpskoj služeni molebani za uspješnu i blagoslovenu Novu godinu.
Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Jefrem služio je u ponoć u banjalučkom Sabornom hramu Hrista Spasitelja moleban na prelazu iz stare u Novu godinu prema julijanskom kalendaru.
Moleban je prigodna molitvena služba za Bogom blagoslovenu nastupajuću Novu godinu.
Zbog pandemije virusa korona, u Banjaluci je pravoslavna Nova godina dočekana bez javnih proslava, a radno vrijeme ugostiteljskih objekata bilo je ograničeno kao i prethodnih dana.
Novogodišnja noć u Bijeljini protekla je mirno, a građani, koji su slavili u svojim domovima, u ponoć su vatrometima obilježili prelazak stare u novu godinu prema julijanskom kalendaru.
U hramu Svete Trojice u Prijedoru u ponoć je služen moleban kojim je molitveno dočekana Nova godina po julijanskom kalendaru.
Među Prijedorčanima koji su na ovaj način obilježili početak Nove 2021. godine bio je i gradonačelnik Dalibor Pavlović koji je pravoslavnim hrišćanima poželio da im nova godina bude bolja od prethodne.
"Želim da se u ovoj godini riješimo pošasti koja nas je zadesila -virusa korona, kao i da u 2021. vidimo naš grad u puno boljem svjetlu, da nastavimo na putu na kojem smo stali sa mnogo više projekata i da se našim građanima ostvari sve što požele", poručio je Pavlović.
Protonamjesnik Dragan Hrvaćanin kaže da je tradicionalnom molitvom ispraćena stara i dočekana Nova godina.
"Ovo je vrijeme da presaberemo svoje misli i ono što smo učinili u 2020. godini, da se preispitamo kao hrišćani. Svim pravoslavnim vjernicima želim da se oslobode ovog iskušenja u kojem su se nalazili od marta prošle godine i da se vrate svojoj crkvi i svetim tajnama koje ona propisuje i sastavni su dio našeg života", poručio je Hrvaćanin.
Moleban je služen i u Crkvi Svetog proroka Ilije na Urijama, a zajedno sa mještanima ove mjesne zajednice prisustvovao mu je i zamjenik gradonačelnika Žarko Kovačević. /
U Hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Kotor Varošu u ponoć je služen moleban povodom pravoslavne Nove godine.
Moleban je služio protonamjesnik Damir Vrhovac, koji je poželio vjernicima da sa optimizmom i jakom vjerom uđu u Novu godinu, te da čine dobra djela.
On je pozvao vjernike i sve ljude dobre volje da učestvuju u svetoj liturgiji, Bogojavljenskoj litiji i plivanju za Časni krst, koje će i ove godine biti organizovano u Kotor Varošu.
"Bogojavljenje je jedan od 15 praznika Srpske pravoslavne crkve i zato pozivam sve Kotorvarošane da dođu i vide odvažne ljude koje ni hladna voda, ni vrijeme ne mogu pokolebati u namjeri da plivaju za Časni krst", istakao je Vrhovac.
Većina Kotorvarošana proslavila je Novu godinu po julijanskom kalendaru u svojim domovima.
Veliki broj Šamčana uz poštovanje epidemioloških mjera pravoslavnu Novu godinu dočekao je na gradskom trgu uz vatromet, u organiziciji Centra za kulturu i pokroviteljstvo Opštinske uprave.
Novu godinu prema julijanskom kalendaru većina Šamčana je , ipak, provela u svojim domovima.
Putem interent stranice opštine Šamac i društvenih mreža načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević i predsjednik Skupštine Simo Varadinović čestitali su građanima pravoslavnu Novu godinu.
"Svim građanima opštine Šamac, koji praznuju prema julijanskom kalendaru, želimo srećnu i uspješnu pravoslavnu Novu 2021. godinu. Neka vam ova godina donese mogućnost da ostvarite svoje snove, unaprijedite svoje snage, ovladate svojom voljom i iznova uživate u jednostavnim zadovoljstvima koje će vam život donijeti", naveli su oni u čestitki.
Zanimljivo je da tradicija obilježavanja julijanske Nove godine postoji i u nekim njemačkim kantonima u Švajcarskoj /Alter Silvester/, kao i u nekim dijelovima Galske zajednice u Škotskoj.
Julijanski kalendar je uveo rimski imperator Julije Cezar 45. godine prije nove ere i koristio se u cijeloj Evropi do 16. vijeka, kada je počeo postepeni prelazak pojednih država na Gregorijanski kalendar.
Na Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji 325. godine hrišćanska crkva je prihvatila Julijanski kalendar kao zvaničan.
Tvorac kalendara je grčki astronom Sosigen, na inicijativu Julija Cezara, po kojem kalendar i nosi ime.