• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarajevo: Nema ublažavanja aktuelnih epidemioloških mjera

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Krizni štab Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo konstatovao je na današnjoj sjednici da neće davati preporuke za ublažavanje aktuelnih epidemioloških mjera, te da one i dalje ostaju na snazi, izjavio je danas kantonalni ministar zdravstva Haris Vranić.

 Sarajevo: Nema ublažavanja aktuelnih epidemioloških mjera Izvor: Samir Jordamović, Anadolija

Vranić je na konferenciji za novinare u Sarajevu izjavio da na sjednici nije razgovarano o proširenju obima restriktivnih mjera jer je, kako je naveo, epidemiološka krivulja u blagom padu i ne pokazuje tendenciju rasta broja oboljelih.

Kada je riječ o izvođenju nastave u školama, Krizni štab je pripremio akte o kojima će u narednom periodu upoznati nastavnike, učenike i roditelje, pa je Vranić najavio da od iduće sedmice očekuje početak nastave u povećanom obimu u učionicama.

Prema njegovim riječima, Zavod za javno zdravstvo pripremio je takozvani semafor u nastavi, odnosno varijantu koja je preuzeta od EU i prilagođena lokalnim uslovima, kojim se jasno skreće pažnja kada se i koje mjere smanjuju ili proširuju u odnosu na broj zaraženih.

Vranić je ukazao da, osim akutne faze virusa korona, postoje i postkovid komplikacije, koje treba pratiti kod svih koji su prebolovali virus.

"S tim u vezi, vrlo brzo će se u kovid ambulanti u Opšoj bolnici, koja raspolaže kadrom, prostorom i materijalnim sredstvima, pratiti svi koji su imali koronu, a liječeni su u ovoj ustanovi. Tu su, uglavnom, bili hospitalizovani pacijenti sa lakšom ili srednje teškom kliničkom slikom, njih oko 700", naveo je Vranić.

On kaže da će isti slučaj biti i sa pacijentima koji su liječeni kod porodičnog doktora u domovima zdravlja, kao i kod onih na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, te naveo da će sve zdravstvene ustanove dobiti precizna uputstva kako će ti pacijenti biti dalje tretirani.

"Ovo se radi jer neki pacijenti, nakon što preboluju virus korona, imaju problema sa kardiovaskularnim sistemom, dolazi do plućne embolije i embolije ekstremiteta, poremećaja rada ostalih organa, a posebnu pažnju treba obratiti i na psihološku stranu", istakao je Vranić.

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE