• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U novembru zabilježeno najviše bolovanja zbog neophodne izolacije

 Bojana Ninković
Autor Bojana Ninković

Najviše bolovanja zbog neophodne izolacije u Republici Srpskoj zabilježeno je u novembru prošle godine - 13.754 slučaja, istakli su za Mondo u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS).

 koronavirus izolacija bolovanja FZO RS Izvor: Envato

Kada je u pitanju ukupan broj bolovanja, od marta do kraja 2020. godine u prosjeku se mjesečno na bolovanju nalazilo oko 19.690 radnika.

„Na bolovanju do 30 dana nalazilo se u prosjeku mjesečno 14.160 radnika, a preko 30 dana u prosjeku mjesečno 5. 530 radnika“, naveli su Fondu.

Ako uporedimo ove podatke sa 2019. godinom vidjećemo da se u toku cijele 2019. godine na bolovanju u prosjeku mjesečno nalazilo oko 16.300 radnika. Na bolovanju do 30 dana prosječno u toku mjeseca je bilo 11.300 radnika, a preko 30 dana oko 5.000 radnika.

Prema podacima FZO RS, kada su u pitanju bolovanja po osnovu izolacije zbog koronavirusa u toku prošle godine, u martu je po ovom osnovu bolovanje do 30 dana zabilježeno u 652 slučaja, da bi u oktobru ta brojka naglo porasla na 5.022, u novembru 13.754, a u decembru se smanjila na 11.574 slučaja.

Možda će vas zanimati

Po osnovu bolovanja preko 30 dana u martu je zabilježeno osam slučajeva, da bi takođe u novembru ova brojka doživjela najveći porast i to na 1.714 slučajeva.

U FZO su pojasnili da bolovanje zbog izolacije podrazumijeva i izolaciju usljed zaraze virusom korona, kao i izolaciju zbog kontakata sa zaraženim.

„Isto tako radnici mogu da budu u izolaciji i iz nekih drugih razloga, nevezano za virus korona, te je moguće da u navedenim podacima ima slučajeva izolacije i iz drugih razloga, ali taj broj je, prema podacima iz ranijih godina, neznatan“, naglasili su u Fondu.

Napomenuli su da prema Pravilniku o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, bolovanja do 30 dana idu na teret poslodavca, a radniku se isplaćuje od 70% do 90% plate od osnove, u zavisnosti od opštih akata poslodavca.

„Za bolovanja koja su duža od 30 dana FZO RS poslodavcima nadoknađuje (refundira) platu za radnike na bolovanju i to 70 odsto od osnova neto plate, a u slučaju zaraznih bolesti, kao što je npr. korona virus, FZO nadoknađuje 90 odsto plate“, kažu u Fondu.

Podsjetimo, krajem oktobra prošle godine donesena je Odluka da osobe sa lakšom kliničkom slikom, kada je u pitanju koronavirus, neće biti testirane.

Tada je naglašeno da će radnicima koji imaju lakšu kliničku sliku, a zbog infekcije koronavirusom moraju ostati kući, ljekar dati doznaku o bolovanju, te su nadležni tada pozvali radnike da ne zloupotrebljavaju ovakve propise, odnosno da ne uzimaju bolovanje ako im zaista nije potrebno.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE