• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi talas epidemije trese RS: Najteže u Banjaluci i pograničnim mjestima

Autor Vesna Kerkez

U odnosu na period prije mjesec dana, dnevno se javi oko 75 odsto više pacijenata sa respiratornim problemima, oko 60 odsto više kovid pacijenata čije se stanje prati u kovid ambulantama svaki dan, te oko 40 odsto više pacijenata koji se šalju na bolničko liječenje.

 Novi talas epidemije trese RS: Najteže u Banjaluci i pograničnim mjestima Izvor: Mondo - Ivana Šimundža

Situacija je posebno pogoršana u većim gradovima koja su blizu granice sa Srbijom i Crnom Gorom, poput Bijeljine i Trebinja, te teritorije Istočnog Sarajeva, zbog veze s federalnim Sarajevom, u kojem je trenutno žarište epidemije, kao i Banjaluke, koja je najgušće naseljeno mjesto u Srpskoj, piše Srpskainfo.

Na bolničkom liječenju na UKC i u opštim bolnicama trenutno se nalaze 854 pacijenta.

Prema podacima iz Doma zdravlja Banjaluka, u najvećem gradu Srpske trenutno su zaražene 1.643 osobe. Samo je juče virus potvrđen kod 149 osoba. U ambulantama za respiratorne infekcije radnim danom ljekari pregledaju oko 300 pacijenata, dok je u februaru taj broj bio oko 170. U kovid ambulantama takođe je povećan broj pregledanih pacijenata.

"Taj broj se povećava svaki dan i kreće se od 80 do 110 pacijenata dnevno. U ponedjeljak smo imali 120 pacijenata od kojih je manje od deset odsto upućeno prema UKC, Klinika za infektivne bolesti", kažu u banjalučkom Domu zdravlja i dodaju da iz ARI i kovid ambulanti dnevno upućuju na UKC prosječno oko 50 pacijenata dnevno, s tim da ne budu svi hospitalizovani.

Navode da je u izolaciji po osnovu kontakta visokog rizika s pozitivnom osobom trenutno 2.018 osoba.

Banjaluka je i u oktobru svakodnevno bilježila trocifreni broj zaraženih.

"Postoji izvjesna razlika u epidemiološkoj situaciji iz oktobra i trenutne. Naime, od 9. novembra 2020, prema preporukama Instituta za javno zdravlje RS, ne testiraju se pacijenti s blagim kliničkim slikama, što je prethodno bio slučaj, te se broj potvrđenih slučajeva odnosi na testirane pacijente sa srednje teškim i teškim kliničkim slikama", dodaju u Domu zdravlja Banjaluka.

Upozoravaju da u posljednje dvije sedmice uočavaju pojačano obolijevanje u svim starosnim kategorijama, posebno u kategoriji radno sposobnog stanovništva, kao i djece školskog uzrasta.

Od početka epidemije, na području grada Banjaluka kod 13.911 je potvrđeno prisustvo virusa SARS-CoV-2. Preminulo je 477 osoba.

Direktorka Doma zdravlja Bijeljina, Danijela Đukin potvrdila je da u posljednje dvije sedmice bilježe veliko pogoršanje. Najgore je to što, kako kaže, postoji tendencija još većeg pogoršanja.

"Jedino svjetlo na kraju tunela je to što smo započeli vakcinaciju i što je poziv jako velik kod građana na području Semberije i Majevice. Ovih dana vakcinišemo korisnike i pružaoce usluga staračkih domova, a istovremeno ide vakcinacija u prostorijama vakcinalnog centra u Bijeljini. Narednih 15 dana su popunjeni svi termini i to je ono što daje nadu da su ljudi ipak postali svjesni kakvo nas je zlo snašlo", ističe Đukinova.

Navodi da oko 150 pacijenata dnevno pregledaju u kovid ambulantama sa simptomima, a prosječno dnevno u bolnicu šalju oko sedam pacijenata.

Možda će vas zanimati

"U bolnicu šaljemo samo one kojima je potrebna kiseonička terapija", navodi direktorka bijeljinskog Doma zdravlja.

Na pitanje zbog čega postoji tendencija pogoršanja epidemiološke situacije, Đukinova kaže da je razlog pogranična teritorija.

"Srbija je dva vikenda bila zaključana. Bijeljina je protekli vikend bila krcata autima s registracijama iz Srbije. Dolazili su ovdje da kupuju, ostajali su do deset naveče, jer kod nas do tada rade kafane i restorani. Naveče su bile gužve na granici zbog povratka kućama", ističe ona.

Ocjenjuje da takva situacija neće izaći na dobro.

Jelena Durić, epidemiolog iz Trebinja, kaže da je i u ovom gradu povećan broj pregleda pacijenata u respiratornim ambulantama.

"U ponedjeljak ujutru smo poslali nešto više od 80 uzoraka na analizu u Foču i imamo 53 novozaražena", daje slikovit prikaz Durićeva.

Napominje da se u ovom gradu konstantno preliva rast zaraženih iz Crne Gore sa kojom građani Trebinja imaju i bliske porodične veze. Osim toga, Crnogorci redovno vikendom dolaze u kupovinu u ovaj grad.

"Upadljivo je da, recimo, nakon što bude potvrđen kovid kod osobe koja se vratila iz Crne Gore kod nas poraste broj zaraženih", dodaje Durićeva.

U Republici Srpskoj je od početka epidemije novim virusom ukupno zaraženo 47.028 osoba, dok je preminulo 2.395. Oporavilo se 37.167 ljudi.

Andrija Vukotić, direktor prijedorske bolnice, za Srpskainfo kaže da su do prije 15-tak dana na bolničkom liječenju imali oko 30 kovid pacijenata, a da ih sada ima 48.

"U pitanju su starije osobe sa komorbiditetima. Trenutno imamo šest pacijenata na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji i 25 pacijenata na kiseoničkoj terapiji", navodi Vukotić.

Među pacijentima su uglavnom starije osobe, ali ima i mlađih od 30 do 50 godina, koji takođe dolaze s teškom kliničkom slikom.

"Imamo povećan broj pacijenata, ali njihove kliničke slike su kao i jesenas", precizira Vukotić.

Njegovo mišljenje je da se moraju uvesti strože epidemiološke mjere kako ne bi došlo do pucanja zdravstvenog sistema. Vukotić je, inače, pedijatar neonatolog.

"Situacija s djecom je generalno dobra. Imali smo nekoliko prijema gdje su majka i dijete bili kovid pozitivni, ali djeca nisu imala sliku koja je za brigu. Nemamo puno djece ni predškolskog ni školskog uzrasta koja su kovid pozitivna", dodaje Vukotić.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE