Predsjednik Vlade RS rekao je nakon današnjeg sastanka sa gradonačelnicima da je će se napraviti zajednička kontrolna tijela u svim gradovima koja će činiti policija, komunalna policija i Inspektorat, kako bi se pojačala kontrola poštovanja epidemioloških mjera.
''Pojačaćemo kontrolu provođenja mjera, a stav lokalnih zajednica je da neće biti zatvaranja određenih djelatnosti (ugostiteljstvo, prije svega), ali ako se nastavi ovakva situacija, bićemo prinuđeni da to uradimo," rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, dodavši da je njegov stav da oni (poslovni) subjekti koji ne poštuju mjere, treba da budu zatvoreni.
Višković kaže da su se učesnici sastanka složili da treba preduzeti mjere na zaustavljanju rasta broja oboljelih.
"Pozivam građane da se pridržavaju mjera jer ćemo, ako se pogoršanje mjera nastavi, doći u situaciju i da zaključavamo. Ne treba da bježimo od varijante da pored novčane kazne svi oni koji krše mjere treba i da budu zatvoreni," dodao je Višković.
Višković smatra da je republički štab nakon izbora u novembru "izgubio konekciju" sa gradskim i opštinskim štabovima.
"Oni su se ponašali kao da za njih nije korona. Mogu da prihvatim da ukoliko budu učestvovali ozbiljno u kontroli provođenja postojećih mjera da smo riješili 50 odsto problema," rekao je premijer.
Višković je danas u Vladi održao sastanak sa gradonačelnicima gradova u Republici Srpskoj.
Sastanku su prisustvovali i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač, kao i direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković, direktor Inspektorata Republike Srpske Milovan Krča, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Vlado Đajić, direktor bolnice Sveti Vračevi u Bijeljini Zlatko Maksimović.
Na sastanku Kriznog štaba za praćenje epidemiološke situacije u Republici Srpskoj u vezi sa virusom korona koji je održan ranije zaključeno je da je neophodno pooštriti mjere da bi se smanjio pritisak na zdravstvene ustanove i na primarnom nivou gdje se bilježi nagli rast broja pregledanih pacijenata, kao i priliv pacijenata sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom u bolnice.