Situacija sa požarima na području opštine Trebinje za sada je zadovoljavajuća zahvaljujući dejstvu helikoptera Helikopterskog servisa Republike Srpske, izjavio je Srni komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Zdravko Kašiković.
"Požar se smirio, jer dejstvuje helikopter Helikopterskog servisa Republike Srpske po aktivnim tačkama", rekao je Kašiković i naglasio da je najveća zona žarišta na lokacijama Brani Do, Mirlovići i selo Orah.
On je istakao da su vatrogasci iz Bileće i Trebinja i pripadnici Civilne zaštite zajedno na terenu i gase i neutrališu sitne tačke požara.
Kašiković je naglasio da će helikopter Helikopterskog servisa gasiti požar na području Bileće i Trebinja sve dok bude potrebno, a da će zajedničke vatrogasne jedinice nastaviti rad na terenu dok ne ugase požare.
"Zajedno rade vatrogasci iz Bileće i Trebinja i čitavu proteklu noć su zajedno radili sa Civilnom zaštitom i zaposlenima u `Hidroelektranama na Trebišnjici`", dodao je Kašiković.
On je podsjetio da je sinoć ugašena vatra koja je bila u blizini manastira Dobrićevo u selu Orah kod Bileće i da manastir više nije u opasnosti.
Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice LJubinje Miodrag Ilić rekao je Srni da su na području te opštine ugašeni svi požari.
"Obišli smo teren, nema ni dima i situacija u LJubinju je dobra", rekao je Ilić.
Višegrad: Težak teren
Direktor Republičke uprave Civilne zaštite Republike Srpske Milan Novitović rekao je da je požarište na području Višegrada stavljeno pod kontrolu i nalazi se u uspostavljenoj liniji, pa za sada nema opasnosti da se može proširiti van toga.
"Radi se o izuzetno nepristupačnom terenu, pa je veoma komplikovano dopremanje vode. Trenutno više od 30 pripadnika Šumskog gazdinstva `Panos` probija dva i po kilometra puta kako bi vatrogasna vozila mogla doći do požarišta i dovesti do stanja da požar bude ugašen", rekao je Novitović.
Novitović je najavio da će radnici Šumskog gazdinstva "Panos", uz pomoć pripadnika Goreske službe spasavanja Republike Srpske, pokušati da uspostave kosi transport za dopremanje vode i brentača, kako bi se ekipama na požarištu u Višegradu omogućio što efikasniji rad.
"U Višegradu veliki problem predstavljaju jak vjetar, visoka temperataura vazduha, ali i podzemni požari koji u jednom trenutku postaju nadzemni, vidljivi sa otvorenim plamenom i stvaraju dodatne probleme za gašenje u samom požarištu", naglasio je Novitović.
On je dodao i da se vatrogasne jedinice na Sokocu već tri dana bore sa dva veća požara.
Novitović je rekao da je situacija u Hercegovini u ovom trenutku pod kontrolom, ali da oko podneva usljed ekstremno visoke temperature i jakog vjetra postoji opasnost da se požari koji su zagašeni ponovo aktiviraju.