• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Politika ili komarci: Stručnjaci protiv blokade izgradnje novog parka u Banjaluci

Autor Nikolina Damjanić

Predstavnici gradske administracije i stručnjaci iz oblasti ekologije i arhitekture ocijenili su danas da je odluka odborničke većine da ne podrži izgradnju novog parka u Banjaluci, poražavajuća. Tvrde da Banjaluka gubi status ''zelenog grada.''

 Blokada izgradnje novog parka u Banjaluci Izvor: Mondo - Vedran Ševčuk

Na današnjoj pres konferenciji posvećenoj odbijanju Prijedloga odluke o izradi Regulacionog plana i "blokiranju parka" prisustvovali su i bivši gradski pejzažni arhitekta doc. dr Ognjen Šukalo i Tihomir Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu.

Milada Šukalo, savjetnica za društvene djelatnosti gradonačelnika Banjauke, ocijenila je da su "smiješni" komentari kojima su odbornici skupštinske većine odbili izgradnju parka.

„Zaista su tragikomični argumenti kojim su oni odbijali izgradnju parka. Izdvojila bih samo neke među kojima su: ’imaćemo više komaraca’, ’šta će nam park imamo već jedan’ i ’šta će nam najduža klupa za Ginisa kako ćemo preskočiti preko nje’, ’nisu pluća grada parkovi nego Vrbas“, nabroj

Pobrojani komentari gradsku administraciju nisu razuvjerili, dodaje Šukalo, jer se Grad strategijom opredijelio za izgradnju parkova, što bi svim odbornicima u Skupštini trebalo biti poznato.

„Strategijom razvoja Grada Banjaluka do 2027. godine definisan je strateški cilj - ekološki održiva, komunalno opremljena, energetski efikasna i bezbjedna cjelina, takozvani ’Grin Siti’.U okviru ovog strateškog cilja traži se zaštićeno prirodno nasljeđe i unaprijeđeno stanje parkovskih površina do 2021. godine“, kaže Šukalo.

Ističe da je Grad zato odlučio da kontaktira stručnjake koji će naglasiti potrebe izgradnje jednog ovakvog parka.

Izvor: Mondo - Nikolina Damjanić

„Onog trenutka kada me je gradska administracija pozvala i pitala da li bih podržao ideju jednog ovakvog parka, odmah sam pristao“, rekao je profesor Ognjen Šukalo, nekada angažovan u Gradskoj upravi kao pejzažni arhitekta.

Podsjeća da je prije nekoliko sedmica održan okrugli sto gdje je analiziranjem Urbanističkog plana utvrđeno da Banjaluka raspolaže sa šest kvadratnih metara uređenih zelenih površina po jednom stanovniku, dok pristojan evropski standard iznosi 22 do 25 metara kvadratnih.

„Mi imamo jako malo zelenih površina i po ovakvim parametrima stvarno nam se oduzima pravo i ne zaslužujemo da se nazivamo zelenim gradom kako smo navikli da to radimo“, kaže profesor Šukalo.

Dodaje da prilikom realizacije ovog projekta moraju da se razdvoje dvije stvari, a to su donošenje Regulacionog plana i investiranje u park.

„Regulacioni plan je strateška odluka kojom vi taj prostor rezervišete za određene namjene i ona u gradskom budžetu košta par hiljada maraka. S druge strane, podizanje parka je nešto o čemu može da se raspravlja na koji način i kojom dinamikom se radi. Te dvije stvari moraju da se razgraniče“, ocjenjuje Šukalo.

Dodaje da svi viši nivoi planske dokumentacije podržavaju izradu zelene površine na lokaciji iza tržnog centra „Delta”.

„Ono o čemu bi moglo da se raspravlja je redoslijed usvajanja Regulacionog plana. Možda bi se prvo mogao završiti arhitektonsko-urbanistički pejzažni konkurs, koji je već raspisan i nakon utvrđivanja tih rezultata da se izradi Regulacioni plan koji bi oslikavao nove rezultate“, ocijenjuje profesor Šukalo.

Izvor: Mondo - Nikolina Damjanić

Predsjednik Centra za životnu sredinu, Tihomir Dakić, istakao je da je razočaran odlukom kojom se odbija izgradnja ovog parka.

„Kvalitet i vrijednost tog zelenog prostora se ne može sagledavati samo sa aspekta koliko bi on u kvadratima mogao da se proda nekoj građevinskoj firmi, već koliki će kvalitet života bez tog zelenog prostora biti lošiji’’, ocijenio je Dakić.

Dakić dodaje da je Centar za životnu sredinu uputio inicijativu Gradskoj upravi kojom neće dozvoliti izgradnju mimo Regulacionog plana.

„Zaista je sebično ponašanje investitora koji gradsku unutrašnju površinu gledaju isključivo kao profit“, kaže Dakić.

Dakić nije štedio riječi kada je komentarisao argumente kojima skupštinska većina odbija izgradnju parka.

„Poražavajuće su izjave oponenata u ovom slučaju. Kad bi me neko pitao o izjavi nekog odbornika 'da će u parku biti komarci' (misli na odbornika Dragoslava Topića, prim. aut.)... stvarno ne bih da se spuštam na tako nizak nivo“, poručio je Dakić.

Podsjećamo, Skupštinska komisija za prostorno uređenje Grada Banjaluka 15. septembra obrila je prijedlog  za izmjenu Regulacionog plana kojim se predviđa gradnja velikog gradskog parka iza tržnog centra “Delta Planet” i zbog toga se nije našao na dnevnom redu na šestoj sjednici Skupštine grada koja je prekinuta zbog korona virusa.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Ove 4 godine će biti period stagnacije u bilo kojem projektu, odbornici SNSD-a su dobili striktne upute da sabotiraju bilo kakav napredak grada i to od najvišeg rukovodstva stranke. Ajde što sabotiraju BiH ali za grad im ne služi na čast

MONDO REPORTAŽE