Društvo psihologa Republike Srpske objavilo je na "Jutjubu" četiri edukativno-dokumentarna filma, što je jedna od aktivnosti u svrhu promocije programa "Jačanje intersektorske saradnje i referalnog mehanizma podrške djeci i njihovim porodicama u Republici Srpskoj".
Riječ je o filmovima u režiji Branka Lazića: "Digitalno ogledalo", "Emocionalna pismenost", "Prezaštićeno dijete" i "Snaga zajedništva".
Prvi film bavi se temom digitalizacije nastave i prilagođavanja vaspitno-obrazovnog sistema onlajn nastavi iz ugla učenika, roditelja, nastavnika i stručnih saradnika.
Drugi se bavi temom emocionalne pismenosti, zašto je ona važna za djecu, kako utiče na razvoj djece u odraslu osobu i zašto je važno da o osjećanjima roditelji razgovaraju sa svojom djecom, ali i da se u školi o tome više priča.
U filmu "Prezaštićeno dijete" govori se o tome koja je razlika između prezaštićene i razmažene djece, zašto je važno da se to razlikuje i koliku štetu roditelji prave svojoj djeci previše ih štiteći.
Edukativno-dokumentarni film "Snaga zajedništva" bavi se temom porodice, životnim fazama porodice, te kako (ne)saradnja škole i porodice može da utiče na razvoj djeteta i kako se zajedno može postići mnogo.
Iz Društva psihologa Srpske saopšteno je ova aktivnost sastavni dio programa "Briga o djeci: zajednička odgovornost i obaveza", koji sprovodi Republički pedagoški zavod uz podršku četiri resorna ministarstva - prosvjete i kulture, zdravlja i socijalne zaštite, unutrašnjih poslova te uprave i lokalne samouprave.
Program je podržan od UNICEF-a BiH i njegovih partnera vlada Švajcarske i Švedske.
Cilj programa je, kako se navodi, jačanje vaspitne uloge škole, unapređenje multisektorske saradnje i pružanje blagovremene podrške učenicima osnovnih i
srednjih škola u Republici Srpskoj.
(Mondo/Srna)