Predstavnica dobojskog Udruženja porodica sa problemom steriliteta "Novi život" Branislava Dević izjavila je da je muški sterilitet i dalje tabu tema na ovim prostorima.
Devićeva je istakla da se svaki šesti par susreće sa problemom steriliteta, te naglasila da su problem liječenja i da se sve zdravstvene ustanove moraju intenzivnije posvetiti svakome ko ima taj problem.
Ona je ukazala na nastojanja Udruženja kod nadležnih u Srpskoj da se parovima, kojima je to potrebno, podigne starosna granica i broj pokušaja za sufinansiranje biomedicinske potpomognute oplodnje, te pohvalila Gradsku upravu Doboja koja je podigla starosnu granicu na 48 godina i 364 dana.
Devićeva je dodala i da parovima treba omogućiti da se opredijele za klinku koja ima kapacitet da odgovori na njihov specifičan problem.
Predsjednik Udruženja "Novi život" iz Doboja Aleksandra Sofrenić rekla je da su ove godine evidentirali dva zahtjeva za sufinansiranje biomedicinske potpomugnute oplodnje, a je prošle godine bilo 16, od kojih je 14 prihvaćeno.
Kada je u pitanju unapređenje reproduktivnog zdravlja, ona je ukazala na potrebu da zdravstvene ustanove prate saznanja, trendove i smjernice Svjetske zdravstvene organizacije.
"Naši ljekari i dalje traže silne briseve i ne znam kakve analize", dodala je Sofrenićeva i istakla da se parovi tako nepotrebno izlažu finansijskim troškovima i gube dragoceno vrijeme.
Ona je upozorila i na praksu pojedinih klinika da ne vode registre postupaka biomedicinske potpomugnute oplodnje sa kompletnim pokazateljem uspješnosti kao važnim indikatorom, kao i da odsustvo odgovarajućih pravilnika postojeći Zakon o liječenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje u Srpskoj čini neprimjenjivim.
Prema njenim riječima, u fokusu istraživanja je i dalji ženski sterilitet dok je ovaj problem kod muškaraca i dalje tabu tema, navodeći da je važno što se ovogodišnja Evropska nedjelja neplodnosti obilježava pod sloganom "Muškarci su važni".
Evropska nedjelja neplodnosti obilježava se od 1. do 7. novembra i ove godine skreće pažnju na mušku neplodnost i psihološka i emotivna opterećenja koja se javljaju u vezi sa ovim problemom.
Evropska nedjelja neplodnosti pokrenuta je 2016. godine sa ciljem da se što više govori o problemu neplodnosti u Evropi, a glavni organizator je evropsko krovno pacijentsko udruženje "Fertiliti Jurop".
Prema podacima ovog udruženja, danas se više od 25 miliona ljudi u Evropi suočava sa problemima neplodnosti, pri čemu se neplodnost muškog faktora javlja kod oko 40 odsto svih neplodnih parova.
(Mondo/Srna)