Grad Banjaluka osniva fondaciju „Zdrava Banjaluka“, koja će za cilj imati rješavanje problema sa kojima se grad suočava, a koji se tiču zagađenja vazduha i životne sredine.
Gradski menadžer Bojan Kresojević napomenuo je da je Grad svjestan ovog problema, te da se mora preuzeti odgovornost i pronaći rješenje.
Ističe da se rješenje ogleda upravo u osnivanju fondacije „Zdrava Banjaluka“.
"Ona će se dijelom finansirati iz budžeta Grada i mi počinjemo da radimo odmah, jer će se upravo na skupštini, koja je zakazana za 30. decembar naći prijedlog od 200.000 KM za finansiranje ove Fondacije", rekao je Kresojević.
On dodaje da je ovo samo 25 odsto izvora finansiranja.
"Za narednu godinu dogovorili smo da će i preduzeće „Eko toplane“ učestvovati sa 200.000 KM, ali u rješavanje ovog problema će se uključiti i druge društveno – odgovorne kompanije koje će za ovu namjenu izdvojiti od 100 do 150 hiljada KM. Mi smo u kontaktu i sa međunarodnim donatorima, ali i drugim fondovima koji za cilj imaju zaštitu životne sredine", dodao je Kresojević
Fondacija će biti posebno pravno lice, a prvi projekat ogledaće se u finansiranju sanacija fasada stambenih zgrada u Gradu Banjaluci.
"Za rješavanje ovog problema, planiramo da izdvojimo oko 800.000 KM, što dosada nije bio slučaj nikada, kako i Banjoj Luci, tako i u drugim lokalnim zajednicama. Sve to znači da ćemo manje trošiti energenata, vazduh će biti čistiji, biće bolje grijanje u zgradama i slično", kazao je on.
Savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti, Milada Šukalo, rekla je kako ova gradska administracija želi da uradi sistemske promjene.
"One nisu deklarativne i kratkoročne, ovo je dugoročan proces. Prvi naš projekat je upravo osnivanje ove fondacije, a nakon toga ćemo raditi i na unapređenju i analizama saobraćaja, strategiji urbane mobilnosti, koja će nam biti pokazatelj kako treba da razvijamo javni saobraćaj i biciklističke staze u Banjaluci. Želja je da se uradi sve što je potrebno kako bi se rasteretilo uže gradsko jezgro kada je u pitanju saobraćaj, da se smanji emisija zagađenosti i dodatno, kako da se unaprijedi biciklističiki sadržaj", kaže je Šukalo.
Napominje da su građani slobodni da upute inicijative Gradskoj upravi.
"Takođe, plan su nam i reciklažna dvorišta, jer smo svjesni da je otpad jedan od ključnih problema sa kojima se suočava naš grad. Sugrađani treba da budu naši partneri u ovom projektu, da se odgovorno ponašaju i da prepoznaju probleme, te da upute konkretne inicijative prema Gradu Banjaluci, a mi ćemo dalje to delegirati kroz naše projekte i aktivnosti", zaključila je ona.
Savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku Mirna SavićBanjac kaže da Grad radi na mnogobrojnim projektima.
"Radili smo mnogo u proteklom periodu da dugoročno izmijenimo ono što smo zatekli kao problem. Neodgovorno bi bilo oglušiti se na ove velike probleme, jer se sa time svi mi suočavamo. Mogu da razumijem da je neko o tome ćutao u ranijem periodu, ali mi smo drugačiji. Zatekli smo ove probleme, ali smo prihvatili da postoje i odgovorno kažemo građanima da ih ne možemo riješiti za godinu dana, to bi bilo neozbiljno. Imate našu garanciju da će sigurno biti rezultata", kaže Savić Banjac.
Dodali su kako očekuju da se u rješavanje ovog problema uključe i republičke institucije.