• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počinje kineska Nova godina: Ovo su običaji i tradicija za najveći praznik

Autor Nikolina Damjanić

Sutra počinje Kineska nova godina ili Proljećni festival (Praznik proljeća), najvažniji i najduži tradicionalni kineski praznik. Poznat je i pod imenom lunarna Nova godina, posebno van Kine.

 običaji za kinesku novu godinu Izvor: MONDO

Ova godina je u znaku vodenog tigra i počinje 1. Februara i trajaće do 21. Januara 2023. godine. Tigar je treći po redu znak u kineskom zodijaku, te se smatra kraljem svih životinja u Kini. Simbol je snage i hrabrosti.

Čestita se riječima koje se izgovaraju kao ''guònián hǎo'', a pišu ovako: 过年好

Kao i svako društvo, Kinu odlikuje mnoštvo simbola i običaja koji se primjenjuju za njihov najveći praznik. Obilježava se u svim zemljama Azije gdje žive Kinezi, a uključuje, između ostalog i Festival lanterni, kada se u nebo puštaju papirne crvene lampe.
Za milijardu i po Kineza na svijetu ovo je najradosniji period u godini i svi se trude da tada budu sa porodicom što uzrokuje i jedan od najvećih, ako ne i najveći, kratkotrajni migracioni talas na svijetu. Počinju velike gužve na aerodromima, željezničkim i autobuskim stanicama, prodavnicama i tržnim centrima.

Dvije sedmice, koliko se obilježava praznik, daruje se novac u posebnim crvenim kovertama ukrašenim simbolima koji označavaju ljubav i zdravlje. Crvena se boja u Kini povezuje sa srećom i blagostanjem i gotovo će svi za doček imati barem nešto crveno i potpuno novo na sebi. Crvena boja takođe simbolizuje sreću i iskrenost. Nova odjeća simbol je promjene i rađanja nove godine. U vrijeme dočeka, crvena boja se koristi i kao zaštita. Kuće, kancelarije i svi drugi prostori prikladno se dekorišu, uvijek u crvenu boju i sa simbolima znaka čija godina dolazi.

Prema legendi, u Kini je nekada davno postojalo čudovište imena Nian. Bio je to pola zmaj, a pola lav, čudovišno stvorenje koje je plašilo sve oko sebe. Za vrijeme praznika on bi izlazio iz svog skrovišta i napadao ljude, a posebno djecu. Kako niko nije bez nekih slabosti tako je i ovaj strašni zmaj-lav imao dvije slabe tačke. Prva mu je slaba tačka bio strah od crvene boje, a druga osjetljive uši. Zato su sve novogodišnje proslave posebno bučne i uvijek sa mnogo crvenih detalja. Prije petardi, ljudi bi ga zastrašivali zapaljenim bambusom te bi čudovište tako tjerali iz svojih domova, ulica, gradova.

Jelka koja je simbol novogodišnjih praznika u svijetu, u Kini nije slučaj. Kao novogodišnja dekoracija koristi se stablo mandarine. Stabla mandarine nalaze se svuda, pred ulaznim vratima, najčešće uz krizanteme, cvijet sreće i dugovječnosti. Nakon slavlja mandarine se spremaju u teglice i prema starim recepturama pripremaju ih zašećerene i jedu kroz zimu kao zaštitu od prehlada i bolesti.

Novogodišnja trpeza bogata je “sretnom hranom”: svinjetinom, piletinom, ribom i glavnim specijalitetom - patkom. Deserte, odnosno slatko, jedu malo. Umjesto kolača, narežu svježe voće.

Ono što odlikuje kinesku novogodišnju tradiciju jesu zabrane. Jedna od najvažnijih jeste da treba dobro očistiti kuću i izbaciti sve nepotrebno kako bi nova energija mogla ući u kuću. Na sam dan dolaska Nove godine posebno je zabranjeno iznošenje smeća. Ako to učinite, ostaćete bez blagostanja i sreće u cijeloj nadolazećoj godini.

Nož, kao neizostavan kuhinjski alat, se prvog dana ne uzima u ruke da se ne bi „presijekla porodična sreća“. U svih 15 dana strogo je zabranjeno koristiti riječi smrt, bolest, ubijanje, krađa, slomljeno ili sređivanje kuće. Nikako se ne sme pozajmljivati novac ili uzeti lijek – jer niko neće rizikovati da u novoj bude bolestan i bez novca. Takođe, kineska kultura podrazumijeva i poseban pozdrav tokom Nove godine, gdje je jedna ruka skupljena u šaku i prekrivena drugom rukom.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE