• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Petina stanovništva umire od karcinoma - broj oboljelih raste

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

U Republici Srpskoj jedna petina stanovništva umire od karcinoma, najčešći malignitet kod muškaraca je karcinom pluća, dušnika i bronhija, koji karakteriše visok mortalitet, a kod žena je karcinom dojke vodeći uzrok obolijevanja i smrti.

 broj oboljelih od raka u RS u porastu Izvor: Promo

"Karcinom debelog crijeva i rektuma su na drugom mjestu kao uzrok obolijevanja od karcinoma i kod muškaraca i kod žena, dok su na trećem mjestu karcinom prostate kod muškaraca i karcinom grlića materice kod žena", istakla je specijalista interne medicine u Bolnici "Srbija" u Istočnom Sarajevu Zdravka Golijanin, povodom Svjetskog dana borbe protiv karcinoma, koji se danas obilježava.

Golijaninova ističe da je broj osoba oboljelih od malignih bolesti u stalnom porastu, te napominje da je većina karcinoma rezultat izloženosti različitim faktorima rizika.

UTICAJ PANDEMIJE NA BROJ OBOLJELIH

"Osnovni pristup u kontroli malignih bolesti predstavljaju preventivne mjere na polju sprečavanja njihovog nastanka. Iako se neki uzročnici malignih bolesti, kao što je nasljedna predispozicija, ne mogu izbjeći, oko jedne trećine slučajeva karcinoma se može spriječiti smanjenjem faktora rizika koji se odnose na ponašanje i ishranu", ukazala je Golijaninova.

Prema njenim riječima, kao mjere primarne prevencije, savjetuje se prestanak pušenja, konzumiranje zdrave hrane, redovna fizička aktivnost, održavanje normalne tjelesne težine, izbjegavanje konzumiranja alkohola, prekomjernog izlaganja suncu, zaštita od virusnih i bakterijskih infekcija i odgovorno ponašanje, saopšteno je iz Bolnice “Srbija“.

"Kao mjere sekundarne prevencije preporučuju se samopregledi dojki, te redovni mamografski pregledi ženama starijim od 40 godina, a naročito između 50 i 70 godine, redovni ginekološki pregledi i Papa testiranje od 25 i 65 godine, testiranje stolice na skriveno krvarenje od 50 do 75 godine i samopregledi kože i za muškarce i žene", navodi Golijaninova.

Muškarcima starijim od 50 godina preporučuje se jednom godišnje digitorektalni pregled i tumor marker za karcinom prostate, naročito ako postoji genetska predispozicija.

Takođe, redovni ultrazvučni pregled i tumor marker za karcinom jetre za oboljele od hepatitisa B i sa cirozom jetre.

Svjetski dan borbe protiv karcinoma u svijetu se svake godine obilježava 4. februara. Ovu inicijativu pokrenula je Međunarodna unija za borbu protiv karcinoma uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije i drugih zdravstvenih organizacija.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mnk

Bitno je da se mi borimo protiv korone, a rak ma to nije nista obicna prehlada!

MONDO REPORTAŽE