Zbog poskupljenja proizvoda na tržištu, ali i povećanja minimalne plate došlo je i do povećanja cijena usluga ljepote zbog čega su brojni frizerski i saloni za ljepotu u cijeloj Bosni i Hercegovini povećali svoje cijene za oko 30 odsto.
Da će sve ekonomske promjene u Bosni i Hercegovini najviše osjetiti njeni građani, odnosno potrošači, govori i posljednje poskupljenje usluga u salonima ljepote i frizerskim salonima širom BiH gdje su cijene povećane od 25 do 30 odsto.
U Tuzli veći frizerski saloni nisu još uvijek podigli cijene, međutim, u narednom periodu bi trebali i to okvirno za 25 odsto. Savez udruženja frizera BiH je na sastanku odlučio da se ide s poskupljenjem usluga.
“U proteklih 20 godina nisam vršila bilo kakve korekcije cijena, međutim na to ću biti uskoro prinuđena. Usluge će biti 25 odsto skuplje, jer na drugačiji način ne mogu opstati, shodno povećanju cijena repromaterijala, električne energije i ostalih dadžbina. U istoj poziciji su i ostali frizeri jer smo došli do zida”, kazala je poznata tuzlanska frizerka Aida Omerović, piše Klix.ba.
Slična situacija je i u Mostaru gdje su frizeri izvršili korekcije cijena šišanja i farbanja od dvije do 10 KM, ovisno o uslugama koje klijent želi, odnosno, koji materijali se koriste.
Poskupljenja nisu zaobišla ni Republiku Srpsku gdje za šišanje, farbanje i feniranje klijenti u Banjaluci plaćaju više od 80 KM što je više nego što se za istu uslugu plaćalo prošlog mjeseca.
Frizeri u Zenici i Sarajevu takođe su poskupjeli svoje usluge. U jednom sarajevskom frizerskom salonu, u kojem je šišanje za muškarce godinama koštalo 10 KM od sredine januara je 12 KM. Slična situacija je i u Zenici, a u razgovoru za Klix.ba vlasnik frizerskog salona "Urban" Adnan Šećerović ističe da je došlo do minimalnih korekcija cijena zbog brojnih razloga.
"Došlo je do poskupljenja sa sedam na devet KM za usluge šišanja isključivo zbog povećanja troškova prema državi zbog povećanja minimalne plate zbog čega su veći i doprinosi. Došlo je i do poskupljenja repromaterijala, gelova, pasti, ulja za kosu i bradu i slično na tržištu i to od 70 do 80 odsto", kazao je Šećerović.
(Mondo/Klix.ba)