Krizni štab FBiH danas će održati sjednicu na kojoj će biti razmotrene epidemiološke mjere, a postoji mogućnost da budu značajno relaksirane. U Republici Srpskoj još analiziraju situaciju u vezi mjera koje, opšti je utisak, niko više ne poštuje.
Goran Čerkez, pomoćnik ministra za zdravlje u Federaciji BiH juče je izjavio da je sada dobro vrijeme za popuštanje mjera, ali nije htio da navodi koje su to tačno mjere koje bi mogle biti ukinute.
"Prema epidemiološkoj situaciji koju imamo i popunjenosti bolnice, i kompletne analize, sigurni smo da je vrijeme za popuštanje mjera", rekao je Čerkez.
Prijedlog Kriznog štaba potvrđuje Federalna vlada, a epidemiološka situacija biće i dalje praćena u kontinuitetu.
Brojne zemlje ukinule su epidemiološke mjere, a posljednja je Slovenija u kojoj su dugo na snazi bile prilično rigorozne mjere. Ukidanje mjera u martu, najavile su i Italija, Austrija i Njemačka.
Institut za javno zdravstvo RS razmatra trenutnu situaciju sa korona virusom u ovom entitetu, a kako je za Mondo rekla epidemiolog Jela Aćimović konkretne preporuke imaće nakon analize.
“Mi u Institutu razmatramo kompletnu situaciju sa korona virusom u Srpskoj tako da ćemo kada bude zakazana sjednica Republičkog štaba za vanredne situacije imati i preporuke”, rekla je Aćimovićeva ne precizirajući da li će preporuke ići u smjeru ukidanja mjera.
"Konačnu odluku, ipak, donijeće štab", naglasila je Aćimovićeva.
Trenutne epidemiološke mjere u FBiH ograničavaju broj osoba koje mogu istovremeno boraviti u zatvorenom prostoru na 30, dok na otvorenom ne može boraviti više od 100 osoba.
Maske su obavezne u zatvorenim prostorima, kao i na otvorenim gdje se ne može održati distanca od dva metra. Ograničava se i broj kupaca u trgovinama, kao i broj posjetilaca u ustanovama kulture uz obavezan fizički razmak.
I u Srpskoj su na snazi slične mjere kao u FBiH. Maske su obavezne u zatvorenom prostoru, a rad ugostiteljskih objekata je ograničen do 24 časa, dok noćni klubovi mogu da rade do 2 časa iza ponoći uz održavanje fizičke distance.
Na posljednjem zasjedanju Republičkog štaba RS skraćen je i period izolacije kako za zaražene, tako i za kontakte.
Bitno je naglasiti da se većina građana ne pridržava ni postojećih mjera, pa se može reći da epidemiološke mjere u BiH i ne postoje, osim na papiru.
Mnogi zvaničnici, uključujući ministre zdravlja i članove štabova za vanredne situacije koji se bave epidemiološkim mjerama, često se mogu vidjeti kako ih ne primjenjuju.
U BiH je juče potvrđeno 336 novih slučajeva zaraze korona virusom, a preminula je 31 osoba.