Radna grupa za analizu stanja u oblasti boračko-invalidske zaštite predložila je povećanje osnovice za 10 odsto za mjesečna primanja boračkih kategorija, saopštio je danas predsjednik grupe Radomir Graonić.
Očekuju, istakao je Graonić, da Vlada kroz rebalans budžeta obezbijedi odgovarajuća sredstva da bi se poboljšao materijalni položaj boraca, kao i da se "kroz ekonomske mogućnosti stvore pretpostavke za dalji rast osnovice".
Pomoćnik ministra za rad i zapošljavanje Republike Srpske Mira Vasić rekla je da Radna grupa zadužila resorno ministarstvo i Zavod za zapošljavanje da sačine konačan plan zapošljavanja djece poginulih boraca i predloži ga Vladi na usvajanje do 15. juna ove godine.
Poslije sjednice Radne grupe, Vasićeva je izjavila novinarima da je krajnji rok za zapošljavanje sve djece poginulih boraca sa evidencije Zavoda za zapošljavanje oktobar 2023. godine u javnom i realnom sektoru.
Ona je iznijela podatak da se trenutno na Zavodu nalazi 1.596 djece poginulih boraca.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Veljko Lazić kaže da nije zadovoljan zapošljavanjem djece poginulih boraca, ali jeste predloženim programom zapošljavanja koji se, ističe, mora realizovati u praksi.
On je podsjetio da djete poginulog borca, prema zakonu, ako se školuje do 26 godina ima penziju i invalidninu, a potom gubi sva prava.
Resorni ministar je prošle godine imenovao Radnu grupu za analizu stanja u oblasti boračko-invalidske zaštite, koju čine dva predstavnika resornog ministarstva i sedam predstavnika nevladinih organizacija od javnog interesa proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.
Radna grupa je u toku prošle godine sačinila sveobuhvatnu analizu stanja u ovoj oblasti, te predložila 20 mjera radi poboljšanja stanja.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je ranije set od 14 mjera koje obavezuju institucije Republike Srpske na poboljšanje stanja u oblasti boračko-invalidske zaštite.
(SRNA)