Srpska pravoslavna crkva sutra slavi Lazarevu subotu, praznik koji se uvijek slavi subotom, u šestoj nedjelji posta, a u narodu je poznatiji kao Vrbica.
Lazareva subota ili Subota pravednog Lazara, u srpskom narodu poznata je još i kao Vrbica, jer je tada Hrist ušao u Jerusalim, gdje su ga dočekala djeca. Prema Jevanđelju po Jovanu, na vijest o Lazarevoj smrti, Isus je došao u Vitiniju gdje je njegov prijatelj već četiri dana bio sahranjen. Došao je do groba i zatražio da se skloni kamen. Pozvao je Lazara da izađe i ovaj je to učinio, uvijen u pogrebni pokrov.
Događaj Lazarevog vaskrsenja je, prema četiri Jevanđelja, uvod u novu vjeru, u Vaskrsenje. U hrišćanstvu taj praznik ima značenje pobjede života nad smrću i na bogosluženjima se tog dana pominju voljna stradanja Hristova i vaskrsnuće Lazarevo, kao jemstvo za vaskrsenje svih vernika.
Nakon Lazarevog vaskrsavanja, Isus je sutradan, na Cvijeti, svečano ušao u Jerusalim, a razdragani svijet svečano ga je dočekao, noseći u rukama palmine grančice. Pravoslavni vjernici kao uspomenu na taj događaj proslavljaju Vrbicu, koja za hrišćane predstavlja praznik dječije radosti, jer je Hristos, polazeći u Jerusalim rekao: "Pustite djecu k meni, jer takvo je Carstvo nebesko".
U tom činu je i simbolika vrbe, po kojoj i praznik nosi ime. Ona simbolizuje palmine grane kojima su hrišćani pozdravljali Spasitelja na ulasku u Jerusalim.
Narodni običaji i vjerovanja
Na Vrbicu, odnosno na Lazarevu subotu se uvijek poslije podne održava litija izvan hrama. Svjedočanstava o Vrbici imamo već krajem četvrtog vijeka, od Silvije Akvitanke, koja je opisala bogosluženje Jerusalimske crkve toga vremena. U litiji su učestvovali, kao i danas, odrasli i djeca noseći u rukama grančice maslina i palmi. U krajevima gdje nema maslina i palmi nose se grančice vrbe. Zato se ova litija i naziva Vrbicom. Grančice vrba osvećuju se posebnom molitvom i kropljenjem osvećenom vodom na praznik Cvijeti, na jutrenju, i dijele se vjernicima, koji ih čuvaju tokom godine za slavskom ikonom. U danima Cvjetne nedjelje bio je običaj da se narod kiti vrbom i koprivom.
Pored toga, unošenje grana vrbe u crkvu, i kasnije u kuću, nije jedini običaj koji na ovaj praznik uključuje najmlađe - mališani na Vrbicu nose zvončiće vezane za trobojku, čime objavljuju pobjedu života nad smrću. Običaj je da se djeca, ukrašena zvončićima i vjenčićima, lijepo obuku, odakle i potiče izreka: "Udesio se, kao za Vrbicu".
Lazareva subota se vezuje i za srpskog kneza Lazara koji je stradao na Kosovu 1389. godine. Vjeruje se da su tom prilikom dvije Lazareve sestre kukale za bratom i da su se pretvorile u kukavice. U nekim mjestima u Srbiji, postoji i običaj po imenu Lazarice, kada djevojke okićene vrbovim granama, idu od kuće do kuće i pjevaju pjesme koje prizivaju zdravlje:
"Igraj, igraj, Lazarke,
gola, bosa, Ciganke,
ova kuća bogata,
ima dosta dukata,
i u toru ovčice,
a u kući dječice..."
Ovu pjesmu često pjevaju i dodole. Uz djevojke idu dva do tri muškarca sa štapovima da "brane" djevojke od nasrtljivaca i da nose skupljene darove. Nekad se dešavalo da se jedna od djevojaka obuče u muško i predstavlja cara Lazara. Neko na ovaj dan odlazi na rijeku da se umije, onda stavlja kamičak na nogu i baca ga što dalje govoreći: "Koliko sam ovaj kamen bacio, toliko zmija daleko od mene bila."
Na ovaj dan se bere i cvijeće koje se ne unosi u kuću, već potopi u vodu da prenoći, a ujutru se, na Cvijeti, ukućani njome umivaju, kako bi bili zdravi tokom cijele godine. Lazareva subota slavi se i kao krsna slava, sa obavezno posnom trpezom, a ne rade se teži poslovi.
(MONDO)