Prije godinu dana Banjaluka je obilježila Dan grada prvi put sa tada novom gradskom administracijom, na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem. Prije i poslije toga najavljeno je nekoliko projekata za period koji je uslijedio.
U ovo doba prošle godine Banjaluka je dobila prve humane parkinge, tačnije njih 10, na nekoliko lokacija u gradu. Zatim, u okviru najavljenih planova u cilju podizanja svijesti o korišćenju bicikla kao prevoznog sredstva, ispred Gradske uprave otvoren je posebno dizajniran parking u obliku oldtajmera.
Takođe, obećano je da će se obnoviti banjalučki Dom omladine, što je i urađeno u oktobru prošle godine. Nedavno je i unutar njega otvoren i Omladinski kafe "Zvjezdica" koji služi za radno osposobljavanje mladih sa poteškoćama u razvoju.
Gradska uprava se u aprilu prošle godine pohvalila i da je građanima (konačno) omogućen besplatan internet u užem centru grada, tačnije od Narodnog pozorišta do Trga Krajine, pomoću dva elektronska bilborda Turističke organizacije Grada Banjaluka.
Najavljeno je traženje idejnog rješenja za hotel "Palas" i stambeni kompleks u Ulici bana Lazarevića, Vase Pelagića i Srpskoj, na lokaciji kolokvijalno nazvanoj ''rupa".
Izvor: Vedran Ševčuk /MONDOSastanak sa Filipom Cepterom i poznatim arhitektom Hamidom Rašidom, angažovanim za dizajniranje ovog projekta održan je u septembru prošle godine, gdje je predstavljena jedna od ideja kako bi hotela Palas mogo da izgleda.
Stanivuković je pričao o novom futurističkom izgledu ovog dijela Banjaluke, proširenju Trga Krajine, mijenjanju fasada na robnoj kući "Boska" i neboderu u neposrednoj blizini.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.baNešto kasnije, u martu ove godine, Gradska uprava predstavila je projektno rješenje za fasadu i spoljni izgred višespratnica koje su u međuvremenu nikle u ''rupi".
Prije godinu dana je „spektakularno“ otvarena govornica dizajnirana u obliku megafona na Trgu Krajine, a tada je i gradonačelnik Stanivuković zaplesao sa okupljenim građanima.
Međutim, postoje i projekti koji su najavljeni još prošle godine, a na koje se još uvijek čeka, kao što je replika čuvene fontane iz Parka ''Petar Kočić'' koja će biti izgrađena u Parku "Mladen Stojanović". Prema gradonačelnikovim najavama, ona je trebalo da bude iznenađenje za građane Banjaluke još 22. aprila.
Izvor: Mondo - Vedran ŠevčukU nekoliko navrata gradonačelnik Stanivuković je pojasnio da je u pitanju komplikovan dizajn, te da se zbog njegove specifičnosti čeka na gornji, kameni dio fontane. Krajem godine fontana, odnosno ono što bi trebalo da postane od nje, „posvađala“ je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i banjalučku Gradsku upravu.
Ministarstvo je u novembru prošle godne najavilo da poništava dozvolu za izgradnju, jer se lokacija nalazi u ambijentalnoj cjelini koja je nacionalni spomenik BiH, te da je prvobitnu dozvolu izdao nenadležan organ.
Nedugo nakon toga, oglasila se i Gradska uprava i pojasnila da Park "Mladen Stojanović" nema status nacionalnog spomenika, iz tog razloga Odjeljenje za prostorno uređenje nije tražilo dozvolu od Ministarstva. Nakon toga prepirke su se utišale, kao i radovi na obećanoj fontani. Nedavno smo pitali Gradsku upravu kada će fontana biti završena, ali odgovore još uvijek nismo dobili.
U sklopu aktivnosti za Dan grada 2021. godine, obećan je početak radova na novom gradskom parku u blizini tržnog centra ''Delta'' u Bulevaru srpske vojske. Gradski park je postao tema skoro svake sjedice i političkih prepucavanja. Iako je Gradska uprava izabrala nekoliko idejnih rješenja o izgledu parka, skupštinska komisija za prostorno uređenje Grada Banjaluka već nekoliko puta obarila je izmjenu regulacionog plana kojim se predviđa njegova izgradnja.
Među planiranim projektima bila je i najava promjene statusa tvrđave Kastel u javnu ustanovu, i njena obnova i revitalizacija, kao što je to najavljivala i prethodna gradska administracija predvođena bivšim gradonačelnikom Igorom Radojičićem. Ono što je urađeno jeste postavljanje ljetne scene u oktobru prošle godine.
Najavljen je početak radova na mostu u Česmi, do kraja prošle godine. Godina je prošla, radovi su odgođeni za ljeto 2022. godine.
Na prošlogodišnjoj manifestaciji obećan je i početak radova na školi u naselju Ada, čiju izgradnju je obećao pomoći predsjednik Srbije i prošlogodišnji dobitnik Ključa grada Banjaluka s poveljom "Počasni građanin", Aleksandar Vučić.
Vućič je tada obećao novčanu pomoć, kao i dolazak dvije firme iz Srbije i otvaranje novih radnih mjesta u Banjaluci. Nakon nekoliko mjeseci u gradsku kasu leglo je tri miliona evra, koja će biti utrošena u izgradnju pomenute škole, gradskog parka i centralnog spomen-obilježnja na parkingu kod Muzeja savremene umjetnosti RS, ("Krašovom"), ali obećanih firmi još uvijek nema.
Među obećanjima koja su se izjalovila (krivica je podijeljena), jeste i da SPC "Borik" bude nazvana po slavnom bokseru Marijanu Benešu. Ovaj prijedlog je odbijen u novembru prošle godine.
Podsjećamo, danas se u Banskom dvoru priređuje svečana akademija povodom Dana grada gdje će se uručiti i počasno priznanje Ključ grada sa poveljom počasni građanin za 2022. banjalučkom odborniku i tehničkom direktoru Tvornice obuće Bema, Marinku Umičeviću.