Taktilne trake, koje služe za lakše kretanje slijepim i slabovidim osobama, postavljene duž cijelog novog šetališta u centru Banjaluke, nisu adekvatne. Pri postavljanju niko od nadležnih se nije konsultovao ni sa gradskim ni republičkim Savezom slijepih.
Taktilnih traka ima više vrsta i svaka ima različit reljef za slijepe i slabovide. Međutim, ove koje su postavljene na novom šetalištu u „Parkiću“ imaju tačkasta ispupčenjakoja služe da upozore slijepu ili slabovidu osobu na određenu opasnost - stepenište, silaz, pješački prelaz, povišenu površinu i slično.
Dok npr. trake koje imaju ugrađene unutrašnje linije služe za postavljanje bijelog štapa i lakše navođenje i kretanje ovih osoba na površinama poput šetališta. Ovakve trake postavljene su oko Tržnog centra „Delta“.
Predsjednik Saveza slijepih i slabovidih RS Branko Suzić prvo ističe da je svakako pomak što su prilikom renoviranja šetališta bar imali na umu da uvrste potrebe slijepih osoba u infrastrukturu.
„Ima tu raznoraznih vrsta, bankina i tehnika, ali su oni postavili tu jednu najjednostavniju, jer je to možda bilo najprihvatljivije. Uvrstili su naše potrebe bar koliko-toliko. Svakako su mogli da postave uzdužnu traku koja pomaže pri kretanju sa bijelim štapom, da čovjek može lakše imati orijentir na desnoj ivici i da ne udari u zid ili prepreku. Trebalo je tu postaviti i taktilne staze ili vodilice, imate raznoraznih načina koji pomažu da čovjek drži pravac (pomoću bijelog štapa)“, rekao je Suzić za Mondo.
Na pitanja Gradskoj upravi, zašto su na šetalištu postavljene trake upozorenja (umjesto linijskih traka), nismo dobili odgovor.
„Grad u okviru redovnih aktivnosti kroz razvojne projekte, a posebno u zonama intezivnih pješačkih tokova, vrši postavljanje taktilnih traka. Trenutno u fazi rekonstrukcije pješačke zone vrši se ugradnja istih. Opredjeljenje Grada Banjaluka je da javne lokacije omogući dostupnim za sve korisnike, te preduzima korake u unapređenju i prilagođavanju saobraćajne infrastrukture svih kategrorija, kroz zasebne projekte i kao sastavni dio projekata koji se realizuju“, stoji u nedavnom odgovoru na naš upit.
Izvor: Mondo - Nikolina DamjanićPodsjećamo, rekonstrukcija prvog dijela pješačke zone ("Parkić") u Ulici Bana Milosavljevića završena je još prije četiri godine, a drugi dio na potezu do Narodnog pozorišta, otvoren je u septembru ove godine uz svečanu manifestaciju.
Svake godine 15. oktobra obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa s ciljem upoznavanja javnosti sa svakodnevnim izazovima sa kojima se susreću slijepe i slabovide osobe, te podizanja svijesti o važnosti njihovog ravnopravnog uključivanja u svakodnevne društvene aktivnosti.
Bijeli štap služi kao pomagalo za samostalno kretanje slijepih lica, a ujedno je i znak po kojem ih prepoznajemo u saobraćaju.
(Mondo)