• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Banjaluci obilježen Međunarodni dan djece oboljele od karcinoma (FOTO, VIDEO)

Autor Dragana Božić

Nizom aktivnosti u Banjaluci je danas obilježen Svjetski dan djece oboljele od malignih bolesti.

 Najčešća maligna bolest kod djece leukemija Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

U Univerzitetskom kliničkom centru Srpske u Banjaluci od malignih oboljenja liječi od 35 do 40 djece godišnje, rekla je predsjednik banjalučkog Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti "Iskra" Dijana Berić.

Berićeva je, povodom obilježavanja Svjetskog dana djece oboljele od malignih bolesti - 15. februara, navela da je kod najmlađih najčešća maligna bolest leukemija, koja ima najbolje izglede za izlječenje.

"Postoje razne vrste tumora i svaki je na svoj način specifičan i sve zavisi od težine slučaja. Nastojimo da probudimo svijest u javnosti kada je riječ o raku kod djece i velika je promjena u smislu da se ova tema prihvata u društvu", rekla je Berićeva novinarima u Banjaluci tokom likovne radionice "Za hrabra mala srca" organizovane u Muzeju Republike Srpske.

Izvor: Srna/Danijela Danojlić

Savjetnik u Muzeju Republike Srpske Nataša Nogo naglasila je da u likovnoj radionici učestvuju učenici srednje Medicinske škole, Tehničke srednje škole, banjalučke Gimnazije, Katoličkog školskog centra, te osnovnih škola "Miloš Crnjanski" i "Sveti Sava".

Ona je navela da Muzej devet godina uspješno sarađuje sa Udruženjem "Iskra", kao i da je najvažnije da sa današnje radionice budu poslate poruke podrške oboljelim mališanima.

"Na likovnoj radionici će učenici nacrtati nešto ili napisati stih i to ćemo sve poslati onima kojima je podrška najpotrebnija", rekla je Nogo.

Učenik drugog razreda Medicinske škole Tijana Đukić rekla je da dvije godine učestvuje u radionicama koje se organizuju kao podrška djeci oboljeloj od malignih oboljenja.

"Škola je dugogodišnji prijatelj Udruženja `Iskra`, svake godine im pomažemo u skladu sa našim mogućnostima i na taj način želimo poručiti da nisu sami i da imaju našu podršku", poručila je Đukićeva.

Izvor: Srna/Danijela Danojlić

Ispred roditeljske kuće "Iskra" i Muzeja Republike Srpske u Banjaluci pušteni su žuti baloni kao znak podrške u okviru obilježavanja 15. februara Svjetskog dana djece oboljele od malignih bolesti.

Prema dostupim podacima Globalne zdravstvene procjene Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, svake godine kod gotovo 400.000 djece u dobi do 19 godina razviće se rak.

Broj godišnjih smrti od raka kod djece nije se značajno povećavao od 2000. godine, te prema zadnjih dostupnim podacima iz 2019. godine SZO procjenjuje da on iznosi 100.000.

Najučestalije vrste raka kod djece u svijetu su akutna limfoblastična leukemija (rak krvi), Burkitov limfom (brzorastući rak limfnih žlijezda), Hočkinov limfom (rak limfnih žlijezda), Retinoblastom (rak oka u djetinjstvu), Vilmsov tumor (rak bubrega u djetinjstvu), gliom (rak mozga) i ove vrste zajedno predstavljaju 50 do 60 odsto svih vrsta raka kod djece.

Razlika u preživljavanju od različitih vrsta raka kod djece između zemalja sa visokim prihodima i sa srednjim i niskim prihodima jedna je od najdubljih zdravstvenih nejednakosti u poređenju sa ostalim zaraznim i nezaraznim bolestima.

Najčešći razlog lošijeg preživljavanja u zemljama sa srednjim i niskim prihodima je što se rak ne dijagnostifikuje zbog nemogućnosti prepoznavanja njegovih znakova, nemogućnosti pristupa zdravstvenoj zaštiti ili nedostataka dijagnostičkih kapaciteta.

Razlog je i što se kasni u dijagnozi ili liječenju, što rezultuje uznapredovalom bolešću, te zbog nepostojanja referalnih puteva i/ili nedostataka kapaciteta za liječenje, kao i odustajanje od liječenja zbog visokih troškova, neadekvatnog pristupa uslugama ili pogrešnih stavova njegovatelja.

Svjetski dan djece oboljele od raka obilježava se 15. februara svake godine, s ciljem informisanja javnosti o simptomima, načinu liječenja, ishodu i posljedicama koje nose zahtjevne terapije. 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE