Upravni odbor Savjeta za štampu i online medije u BiH najoštrije osuđuje odnos pripadnika MUP-a Republike Srpske i nadležnog tužilaštva prema novinaru Nikoli Morači, saopšteno je iz Savjeta za štampu.
"Upozoravamo na pravo novinara da zaštiti svoj izvor kao i da oduzimanje mobilnog telefona novinara ugrožava i izvor ali i samog novinara. Napominjemo kako prema zakonu novinar ima pravo da ne otkrije identitet svog izvora te da “ne otkrije bilo koji dokument ili činjenicu koji bi mogli razotkriti identitet izvora, a naročito usmeni, pismeni, audio, vizualni ili elektronski materijal” ", saopštili su iz Savjeta za štampu.
Podsjećaju i na Član 20 - Povjerljivost izvora informacija, Kodeksa za štampane i online medije u BiH:
"Novinari imaju obavezu da štite identitet onih koji daju informacije u povjerenju, bez obzira na to jesu li te ličnosti izričito zahtijevale povjerljivost ili nisu. Novinari će izbjegavati objavljivanje informacija iz anonimnih izvora, čiju relevantnost javnost ne može ocijeniti, osim u slučajevima izvještavanja o temama koje su u interesu javnosti, a za koje se nije moguće pozvati na otvorene i identificirane izvore informacija", stoji u saopštenju.
Kratki podsjetnik na kodeks časti novinara
— Mondo (@MondoBH)April 24, 2021
Novinarska profesija više je od ostalih izložena sudu i pritisku javnosti. Zato smo u videu pojednostavili osnovne smjernice kojih se novinari moraju pridržavati, ukoliko žele da svoj posao obavljaju kako treba...#kodeksčasti#novinarpic.twitter.com/G8wD7NEUDv
Smatraju da je ovo "samo još jedan od vidova pritisaka kojima su mediji izloženi u posljednje vrijeme i ugrožava sigurnost novinara i medijska sloboda".
"Sve češći zahtjevi brisanja članaka na portalima uz prijetnje tužbama bez argumentiranog objašnjenja i bez demantiranja navoda te najavljena kriminalizacija klevete pretvara nas u društvo u kojem će se zataškavati istine, a štititi osobe s druge strane zakona. Pozivamo medije da se udruže u borbi za svoja prava koja im se sve više narušavaju ali i međunarodne organizacije i nadležna ministarstva da pomognu zaštititi medijske slobode bez kojih nema ni napretka društva", zaključuju u Savjetu za štampu.
(Mondo)