• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U RS ima oko 10.000 medicinskih sestara: Kako spriječiti njihov odlazak?

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Povodom 12. maja, Međunarodnog dana medicinskih sestara, Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Srpske organizuje niz aktivnosti. Cilj je da se ukaže na položaj ovog kadra koji obavlja veliki broj poslova u zdravstvu.

 Medicina Izvor: Shutterstock

Predsjednik Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Srpske Živana Vuković Kostić rekla je da u Republici Srpskoj ima oko 10.000 medicinskih sestara i da njihov položaj treba unaprijediti poboljšanjem uslova rada i obrazovanja i tako smanjiti odlazak tog kadra.

Kostićeva je navela da Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica okuplja 2.000 aktivnih članova koji već 25 godine rade na promociji svoje struke.

"Morali bismo povesti računa o broju medicinskih sestara koje su u sistemu zdravstvene zaštite, o obrazovanju medicinskih sestara i samom planiranju obrazovanja, voditi računa da medicinske sestre ne odlaze iz zemlje", napomenula je Kostićeva, povodom 12. maja, Međunarodnog dana medicinskih sestara.

Ona je istakla da je profesija medicinske sestre tehničara teško, zahtjevno i odgovorno zanimanje, koje je veoma značajno za očuvanje ljudskog života, što se posebno pokazalo tokom pandemije virusa korona.

"Oni pružaju najveći broj usluga u zdravstvenom sistemu svake zemlje, pa tako i Republike Srpske", istakla je Kostićeva.

Ona je navela da, prema podacima Međunarodne sestrinske organizacije, medicinske sestre i tehničari obavljaju od 63 do 83 odsto usluga u zdravstvu.

"Poslije formalnog obrazovanja mora se nastaviti sa obrazovanjem, jer je to cjeloživotno učenje kod medicinskih sestara i tehničara jako izraženo, s obzirom na to da medicina napreduje iz dana u dan", napomenula je Kostićeva.

Ona je rekla da Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske povodom Međunarodnog dana medicinskih sestara organizuje brojne aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o značaju ove profesije pod sloganom "Naše medicinske sestre. Naša budućnost".

Obilježavanje

Danas će biti održana svečana akademija u Banjaluci gdje će biti dodijeljenja priznanja za medicinske sestre koje su prema ocjeni koleginica zaslužne za unapređenje sestrinstva u Republici Srpskoj.

Sutra od 9.00 do 12.00 časova u "Mozaiku prijateljstva" medicinske sestre i tehničari će sa korisnicima usluga realizovati aktivnosti u vezi sa prevencijom masovnih nezaraznih bolesti i donirati sredstva za jedan obrok.

Istog dana u Parku Petar Kočić u Banjaluci medicinske sestre/tehničari će građanima mjeriti šećer u krvi, promovisati zdrave stilove života.

Kostićeva je navela da je obilježavanje počelo u utorak, 8. maja, predavanjima u okviru zdravstvenih ustanova za članove Udruženja, a planirane su edukacije za medicinske sestre i stručna predavanja, kao i brojne aktivnosti usmjerene na građane s ciljem zaštite zdravlja i promovisanja zdravih stilova života.

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske Vlado Đajić rekao je Srni da su medicinske sestre i tehničari, uz ljekare, nosioci zdravstvenog sistema Republike Srpske i najvažniji segment u liječenju i njezi pacijenata.

"Medicinska sestra, danas, osim posjedovanja stručnog znanja i vještina, mora biti emocionalno zrela i stabilna osoba kako bi mogla razumjeti i nositi se sa ljudskim patnjama, hitnim stanjima, zdravstvenim problemima, kao i etičkim dilemama", istakao je Đajić.

On je naveo da UKC Republike Srpske, najveća zdravstvena ustanove u Srpskoj, zapošljava 3.591 radnika, od kojih 1.695 medicinskih sestara i tehničara.

"Posljednjih godina upornim zalaganjem poslovodstva UKC-a Republike Srpske mnogo je urađeno u pogledu edukacije sestrinskog kadra, ali tu nećemo stati. Treba da se zalažemo da doprinesemo boljem položaju i pozicioniranju medicinskih sestara i tehničara unutar zdravstvenog sistema, te njihovom profesionalnom razvoju i funkcionisanju, kao i da otvoreno razgovaramo o problemima i izazovima sa kojima se svakodnevno suočavaju", naglasio je Đajić.

On je dodao da su pandemija virusa korona, kao i konstantne migracije radne snage u cijelom svijetu još jednom pokazali značaj ove profesije.

"U periodu koji je ispred nas planiramo nove projekte edukacije, nastavljamo da radimo na još većoj afirmaciji sestrinskog kadra, na njihovom osnaživanju kao pojedinaca i u okviru tima, kao i njihovom većem uvažavanju", istakao je Đajić.

Međunarodni dan medicinskih sestara obilježava se na datum rođenja bolničarke Florens Najtingel, začetnice modernog sestrinstva u svijetu.

Slogan "Naše medicinske sestre. Naša budućnost" globalna je kampanja kojom se želi postaći odgovori šta se od sestrinstva očekuje u budućnosti kako bi se moglo odgovoriti na zdravstvene izazove i unaprijediti zdravlje cjelokupnog stanovništva.

(Srna)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE