Svaki šesti doktor obrazovan u BiH radi u Njemačkoj, objavila je Svjetska banka u svom izvještaju.
Navodi se da to predstavlja značajan odliv iz zemlje, a da u BiH država troši oko 150.000 evra (oko 293 000 KM) za školovanje jednog ljekara i ne može ostvariti povrat od te investicije, s obzirom da ljekari koji emigriraju neće plaćati porez u BiH.
U ažuriranoj ''Sistematskoj dijagnostici BiH'', kako se naziva analiza Svjetske banke o prilikama u BiH za 2020. godinu dodaje se da ljekare privlači to što su plate u mnogim zemljama EU više nego trostruko veće u odnosu na BiH.
"Privlačne ekonomske prilike i razlika u plati privlače medicinsko osoblje da dođe u Njemačku. Nedavne procjene navode da će Njemačka do 2030. zaposliti 500.000 novih medicinskih sestara," istaknuto je u izvještaju
Kako je navedeno, nezaposlenost je jedna od najvećih briga stanovnika BiH, koja se ubraja među zemlje s najvećom stopom nezaposlenosti.
"I drugi faktori imaju svoju ulogu, obzirom da ljude u zemlji brinu i sveukupna ekonomska situacija, kriminal i korupcija. Ne odlaze samo nezaposleni. Mnogi ljudi s relativno dobro plaćenim poslovima odlaze iz zemlje u potrazi za boljim uslovima života za svoje porodice, uključujući i bolje zdravstvo, obrazovanje i stanje okoliša. Politička nestabilnost, nepovjerenje u institucije, nejednakost i institucionalna korupcija i nepostojanje percepcije da zemlja ide u dobrom pravcu, takođe imaju ulogu u donošenju odluke o odlasku iz zemlje," navedeno je u ovom Izvještaju