• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema više bacanja hrane: Šta donosi ukidanje PDV-a na doniranje?

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno su podržali prijedlog da se ukine plaćanje PDV-a na doniranu hranu uz dodatak da jasno bude preciziran postupak doniranja hrane da bi bile izbjegnute zloupotrebe.

 Doniranje hrane Izvor: Shutterstock

Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost podrazumijeva ukidanje plaćanja poreza na doniranu hranu. Očekuje se da će primjenom zakona biti spriječeno uništavanje velikih količina hrane tokom godine, a istovremeno će se povećati broj obroka u javnim kuhinjama i humanitarnim organizacijama.

Prema postojećim zakonima u BiH kompanije koje doniraju hranu moraju na tu doniranu robu da plate PDV, dok ukoliko tu hranu bace na deponijama dobijaju potvrdu kojom su oslobođeni ovog poreza, što na kraju dovodi do uništavanja ogromnih količina hrane od koje bi svega tri odsto zadovoljilo potrebe javnih kuhinja.

Na tematskoj konferenciji koja je održana u novembru u Banjaluci predstavljeni su podaci da se u BiH svakog dana uništi 767.123 obroka jer se na doniranu hranu plaća PDV, a to na godišnjem nivou iznosi 280 miliona obroka koji bi mogli biti donirani. 

"Zašto se ta hrana baca? Zato što je tržnim centrima isplativije baciti hranu nego je donirati. Zašto? Zato što ako doniraju moraju platiti 17 posto vrijednosti donirane hrane", rekao je poslanik SDP-a Saša Magazinović koji je bio jedan od pokretača inicijative.

Magazinović je nakon jučerašnje sjednice napisao da je srećan jer su poslanici konačno uradili nešto da olakšaju život ljudima i naprave mehanizam koji će pomoći najugroženijima u cijeloj zemlji.

Prema postojećim analizama vrijednost uništene hrane u BiH iznosi oko 130 miliona KM. Procjene UN-a ukazuju da se godišnje uništi 140.000 tona hrane u Bosni i Hercegovini.

U Bosni i Hercegovini danas ima najmanje 60 javnih kuhinja u kojima se hrani oko 16.000 ljudi. Dodatno, mnogi primaju i dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći u namirnicama da bi preživjeli.

Da bi inicijativa o doniranju hrane zaista zaživjela nakon usvajanja izmjene zakona, te da bi javne kuhinje i njihovi korisnici osjetili korist, potrebno je da sve bude propraćeno regulisanjem podzakonskih akata, uvođenjem pravilnika koji bi jasno definisali način oslobađanja od poreza za doniranu hranu.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE