Studentice će biti stipendisti države Srbije.
Studentkinje Fakulteta kriminalistike, kriminologije i bezbjednosnih studija Univerziteta u Sarajevu, koje su prethodnih dana bile izložene medijskoj hajci u Federaciji BiH, nastaviće da studiraju u Beogradu, izjavio je generalni direktor preduzeća "Sarajevo-gas" Istočno Sarajevo Nedeljko Elek, koji im je pružio pomoć i zaštitu, kao i njihovim roditeljima.
"Kada se desio ovaj incident, kontaktirao me je direktor Bezbjednosno-informativne agencije /BIA/ Srbije Aleksandar Vulin, koji je ponudio da ove hrabre djevojke nastave svoje školovanje na akademiji za bezbjednost u Beogradu", rekao je Elek na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, kojoj su prisustvovale i studentkinje Valentina Vujičić i Slađana Todić.
Prema njegovim riječima, one će biti stipendisti Srbije i imaće smještaj u studentskom domu u Beogradu, a ostatak finansijskog dijela njihovog školovanja snosiće "Sarajevo-gas", kao preduzeće Vlade Republike Srpske.
"Ovaj događaj nije tragičan, ali je realan. Realnost kaže da je iz Sarajeva protjerano 157.000 Srba, a federalno Sarajevo danas, 30 godina nakon rata želi da protjera i ove dvije djevojke, iako su najbolji studenti. Mnogo toga se promijenilo u posljednjih 30 godina, tako da danas Srbi imaju dvije države - Republiku Srpsku i Srbiju", poručio je Elek.
On je zahvalio i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku što je reagovao isti dan, kada je krenula hajka na ove dvije studentkinje.
"Koristimo sintagmu `srpski svijet`. Upravo je ovo srpski svijet, koji nema nikakve teritorijalne pretenzije prema bilo kome, ali želi da zaštiti svakog Srbina, da li on bio u Zubinom Potoku, Leposaviću ili federalnom Sarajevu", naveo je Elek.
Direktor "Sarajevo-gasa" izrazio je zadovoljstvo što će Vujičićeva i Todićeva nastaviti školovanje u Beogradu, te nadu da će se vratiti u Republiku Srpsku da rade u njenim bezbjedonosnim strukturama, ali je dodao da su, nažalost, mlade djevojke morale da prođu ovu hajku u sarajevskoj mahali, gdje je sudbina skoro svih Srba da budu protjerani.
"Mislim da je ovo još jedan dokaz da ne možemo da živimo u zabludi i da moramo biti svjesni trenutka da moramo da čuvamo svoju državu, Republiku Srpsku", poručio je Elek.
Todićeva je zahvalila Dodiku za neizmjernu podršku, kao i cijeloj Republici Srpskoj, posebno gradovima iz kojih dolaze - Bijeljini i Istočnom Sarajevu, te dodala da ih je njihova podrška podstakla da se ne osvrću u prošlost, već da gledaju u budućnost.
Vujičićeva je rekla da je svima jasno da poslije ovih nemilih događaja nije moguće da one nastave školovanje u federalnom Sarajevu, te dodala da su zato sa zadovoljstvom prihvatile Vulinovu ponudu za nastavak školovanja, kao i da ne mogu pričati o onome što im se desilo.
Studentkinje Fakulteta kriminalistike, kriminologije i bezbjednosnih studija Univerziteta u Sarajevu rekle su da nemaju namjeru da nastave studije na ovom fakultetu zbog medijskog linča, histerije i prijetnji po život koje su dobile zbog stava iznesenog na "Instagram" profilu.
Tužilaštvo BiH zatražilo je od Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo materijal u vezi sa dvije studentkinje, od kojih je jedna na društvenim mrežama podigla tri prsta, a druga objavila fotografiju generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Iz kantonalnog MUP-a su saopštili da se Tužilaštvo BiH izjasnilo da se ovaj slučaj kvalifikuje kao krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
Vujičićeva i Todićeva su prethodnih dana bile izložene medijskoj hajci od svojih kolega, ali i građana Sarajeva i Federacije BiH.
(Srna)