• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Usvojeni zakoni o slobodi pristupa informacijama i ombudsmanu za ljudska prava

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je u drugom čitanju Zakon o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH, kao i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH.

 Usvojeni zakoni o slobodi pristupa informacijama i ombudsmanu za ljudska prava Izvor: FENA Hazim Aljović

Ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza u obrazloženju Zakona o slobodi pristupa informacijama istakao je da je bilo potrebno ispuniti 11 preporuka koje je poslala Evropska komisija, kako bi ovaj zakon bio usklađen sa evropskim standardima.

U toku rasprave šef Kluba delegata bošnjačkog naroda u Domu naroda Šefik DŽaferović naglasio je da neće glasati za ovaj zakonski prijedlog jer su se donošenju zakona usprotivili predstavnici međunarodne zajednice.

"Ovo je zakon koji nije usklađen sa evropskim standarima i glasaću protiv", naveo je DŽaferović.

Delegat Želimir Nešković rekao je da neće podržati ni ovaj prijedlog zakona, a kao razlog je naveo zaključke Narone skupštine Republike Srpske.

Delegat Kluba bošnjačkog naroda DŽemal Smajić podsjetio je da je BiH prva u regionu donijela Zakon o slobodi pristupa informacijama još 2001. godine, te da se na njemu nije radilo do 2021. godine kada se krenulo u prijedlog izmjene i dopune ovog zakona.

"Bilo je oko 200 prijedloga nevladinih organizacija da se unaprijedi ovaj zakon. Ministarstvo pravde u Savjetu ministara je tada sve ignorisalo i zakon je bio u ladicama do ove godine kada je usvojen u Savjetu ministara", rekao je Smajić.

Usvojenim zakonom o izmjeni i dopuni Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH jačaju se kapaciteti ove institucije, kao i finansijska nezavisnost Institucije ombudsmana, naglašava se njena uloga u jačanju saradnje i dijaloga sa nevladinim sektorom i akademskom zajednicom u BiH.

Usvajanjem ovih zakona ispunjena je još jedna preporuka Evropske komisije.

(SRNA)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE