Socijalna karta Republike Srpske koja bi trebalo da pokaže ekonomsko i socijalno stanje stanovništva još nije završena, iako se o njoj priča desetak godina. Za to vrijeme desetine hiljada domaćinstva dobiće novčanu pomoć uoči sezone grijanja.
Socijalna karta je jedinstveni informacioni sistem - registar koji bi trebao da sadrži podatke o socijalno-ekonomskom statusu lica korisnika prava i usluga iz oblasti socijalne zaštite, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske u februaru kada je usvojen Informaciju o pokretanju projekta izrade socijalne karte.
Vlada Republike Srpske nedavno je odobrila paket podrške energetski siromašnim potrošačima u Republici Srpskoj, za koji je Evropska unija Bosni i Hercegovini donirala 70 miliona evra. Od tih sredstava Vlada RS će domaćinstvima dodijeliti 32,2 miliona KM.
S obzirom da socijalna karta nije izrađena postavlja se pitanje na osnovu kojih kriterijuma će ova pomoć biti dodijeljena.
Vlada je nakon sprovedenih procedura utvrdila da je ukupan broj lica čija domaćinstva ispunjavaju uslove za dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja u Republici Srpskoj 67.731, te da finansijska pomoć za troškove grijanja po domaćinstvu iznosi 476 KM. Vlada je odredila i kriterijume.
"Energetski siromašnim potrošačima, odnosno ugroženim domaćinstvima, smatraju se korisnici prava na novčanu pomoć, korisnici prava na dodatak na djecu, definisane boračke kategorije, lica starija od 65 godina koja ne ostvaruju lična primanja, kao i korisnici samostalne penzije u iznosu do 350 KM".
Za ovu svrhu Ministarstvo finansija doznačiće Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite 23.730.090 KM, a Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite sredstva 8.541.021 KM.
Razdvojena je i dodjela određenim kategorijama, a ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, Danijel Egić i ministar zdravlja i socijalne zaštite, Alen Šeranić, jutros su pojasnili ko će dobiti pomoć za grijanje.
"Vlada je nakon sprovedenih procedura utvrdila da je ukupan broj lica čija domaćinstva ispunjavaju uslove za dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja u Republici Srpskoj 67.731"
Egić kaže da će paketom pomoći (u okviru njegovog ministarstva) u Republici Srpskoj biti obuhvaćeno više od 48.000 domaćinstava, a pojedinačna pomoć koju će dobiti iznosi 476 KM.
"Ovu pomoć dobiće nezaposleni demobilisani borci Vojske Republike Srpske od prve do pete kategorije mlađi od 60 godina, koji su primaoci mjesečnih boračkih naknada, borci stariji od 60 godina od prve do pete kategorije koji su u stanju socijalne potrebe, kao i penzioneri čija penzija ne prelazi 350 KM", rekao je Egić za RTRS.
Do kraja septembra pomoć će biti isplaćena za 16.262 ljdi iz boračkih kategorija i 33.543 penzionera čija penzija ne prelazi 350 KM.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da će pomoć dobiti korisnici iz dvije boračke kategorije, penzioneri čija penzija je manja od 350 KM, korisnici novčane pomoći, dječijeg dodatka i stariji od 65 godina bez primanja.
On je naveo da su centri za socijalni rad u Republici Srpskoj u posljednja dva mjeseca uradili veliki posao kada je riječ o dostavljanju podataka o najugroženijim kategorijama.
On je precizirao da, prema tim podacima, u Republici Srpskoj ima 1.603 lica starijih od 65 godina koja nemaju nikakva primanja, zatim 12.500 lica korisnika dječijeg dodatka, te 3.750 lica koja su korisnici novčane pomoći.
Šeranić rekao je da će isplata teći paralelno - putem banaka i pošte - direktno na račune korisnika, odnosno onako kako dobijaju sredstva iz budžeta za svoja stečena prava. Poručio je građanima da će brzina isplate zavisiti od tačnosti podataka koje su naveli i da će za neka lica možda biti potrebna provjera podataka i pozvao građane na strpljenje.
Probijen još jedan rok za izradu socijalne karte
Upravo ta provjera pokazuje potrebu da Republika Srpska konačno dobije socijalnu kartu.
To je jasno i premijeru Radovanu Viškoviću koji je prije nekoliko izjavio da je socijalna karta jedan od prioriteta Vlade Srpske, ali i da postoji očekivanje da će ona biti završena do kraja juna.
"Socijalna karta je značajna iz više razloga, a jedan od njih je to što, na primjer, danas određena davanja prema nekoj kategoriji društva realizuje ministarstvo, Vlada Srpske, grad, opština, nevladin sektor, a pritom niko nema podatke o tome da li je možda jedan čovjek dobio pomoć od svih tih institucija, dok neko drugi nije dobio ni od koga", naveo je Višković.
Ondašnja predsjednica Vlade Srpske Željka Cvijanović je još krajem 2013. godine izjavila da je socijalna karta i tada bila na dnevnom redu Vlade RS.
(MONDO)