Novim Porodičnim zakonom RS predviđeno je da glavnicom imovine maloljetnog djeteta roditelji mogu raspolagati samo uz prethodnu saglasnost organa starateljstva (Centra za socijalni rad).
Sada roditelji koji žele da podignu novčana sredstva sa štednog računa svog maloljetnog djeteta trebaju podnijeti zahtjev Centru za socijalni rad, a oni donese rješenje o zahtjevu.
U Centru za socijalni rad u Banjaluci kažu da su od 1. septembra, kada je zakon stupio na snagu, opterećeni velikim brojem novih zahtjeva podnesenih od strane roditelja za podizanje sredstava sa dječije štednje.
"O zahtjevima ćemo odlučiti u zakonski predviđenom roku. Kada organ starateljstva odobri raspolaganje novčanim sredstvima maloljetnog djeteta, to će biti odobreno na način kako je zahtjev i postavljen", kažu u Centru za socijalni rad za Mondo.
Odredbe novog Porodičnog zakona ne jačaju, već naprotiv, slabe institut porodice, smatra gradski menadžer u Banjaluci, Bojan Kresojević, koji je u petak podnio inicijativu za izmjenu zakona.
"Svjedoci smo da se, u ovim savremenim dešavanjima, institut porodice iz godine u godinu suočava sa brojnim izazovima, te je moja inicijativa upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske i Vladi Republike Srspke da pripreme izmjenu ovog zakona i usklade ga sa Ustavom Republike Srpske i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama. Ono što je sada definisano u smislu da Centar za socijalni rad predstavlja neku „skupštinu“ nad roditeljima ugrožava prava roditelja i porodice, koje je zagarantovano članom 36 Ustava Republike Srpske kojim se kaže da porodica uživa posebnu zaštitu i da roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o djeci", rekao je Kresojević.
On dodaje da odredbe predstavljaju grubo i očigledno kršenje prava roditelja i porodice i da je odluku da preda ovu incijativu donio nakon žalbi brojnih roditelja.
Ministar pravde Republike Srpske, Miloš Bukejlović odgovorio je da su zakonske odredbe koje se odnose na korištenje prihoda i raspolaganje imovinom maloljetnika uslijedile zbog različitih problema sa kojima se suočava porodica.
"Željeli smo dodatno unaprijediti mehanizme zaštite prava djeteta, tako da ova odredba Porodičnog zakona ima, prije svega, preventivni karakter.
Cilj jeste da imovina djeteta bude zaštićena, sačuvana i ako je moguće uvećana do njegovog punoljetstva kada će dijete samo donositi odluke o upravljanju i raspolaganju svojom imovinom", rekao je Bukejlović u petak za Srnu.
Pojasnio je da "imovina djeteta nije imovina roditelja, čak i kada su je roditelji poklonili djetetu". Ovom izjavom ministar je izazvao razne reakcije, pa su pojedini čitaoci Monda komentarisali da sada "neće ni da uplaćuju dječiju štednju".
Komentarišući novo zakonsko rješenje, advokat iz Banjaluke, Aleksa Prole, kaže da je ono samo jasnije razradilo formu i način za raspolaganje imovinom djeteta, ali da je suštinski sve ostalo nepromijenjeno.
"Ovakvo rješenje zapravo i ide u pravcu da se zaštiti imovina djeteta do njegovog punoljetstva, tako da ne vidim zašto bi kroz novu zakonsku regulativu na bilo koji način bila ugrožena prava roditelja, djece ili porodice. I dalje su svi članovi porodice dužni da se staraju i pomažu jedni drugima, a namjera zakona je bila očigledno da se osujeti bespotrebno i bezrazložno rasipanje imovine djece od strane roditelja", rekao je Prole u izjavi za Mondo.
Precizirao je da, ukoliko zaista i postoje uslovi da se raspolaže sa imovinom djeteta, onda će organ starateljstva (Centar za socijalni rad) biti u obavezi da takvo rješenje i donese.
"Ukoliko organ starateljstva bude pogrešno primjenjivao navedenu zakonsku odredbu, strankama su dostupni svi instrumenti pravne zaštite predviđeni pravilima upravnog postupka", poručio je advokat.
(MONDO)