• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Horeka podržala prijedlog: Evo šta donose izmjene Zakona o ugostiteljstvu

Autor Dragana Božić

Udruženje poslodavaca turizma i ugostiteljstva "Horeka" Republike Srpske saopštilo je da podržava izmjene u predloženom tekstu Zakona o ugostiteljstvu.

 shutterstock_698632057.jpg Izvor: Shutterstock

Iz ovog udruženja su istakli da su zadovoljni što je Ministarstvo trgovine i turizma kao obrađivač i predlagač izmjena uvažilo njihove prijedloge i unijelo ih u tekst zakona, koji predstavlja kvalitetno i dobro koncipirano zakonsko rješenje, osim za one koji rade u sivoj zoni.

"Osim članova zakona koje dodatno uređuju i zakonski definišu oblast smještaja, važno je istaći i odredbe koje definišu pojam `završetak usluge`, kao i dio koji se odnosi na brisanje odredbe u kojima piše da u restoranima i hotelima mogu da rade samo radnici koji imaju završenu ugostiteljsku školu", navedeno je u saopštenju.

Iz udruženja naglašavaju da zakonska odredba koja se ukida nije ni na koji način usmjerena protiv ili na štetu konobara, te da se čak briše odredba koja u prethodnom periodu i nije mogla biti adekvatno sprovedena i nije se mogla pravilno implementirati.

"Ova odredba bi imala smisla da imamo na tržištu veliki broj radnika ovog profila koji nemaju posao i nalaze se na birou rada. Zbog manjka ovog profila nije potrebno da se ovo pitanje reguliše zakonom", pojasnili su u Udruženju "Horeka".

U saopštenju se navodi da je pojam "završetak usluge" definisan tako da se usluga završava kada gost traži račun da plati, a ne što je slučaj u važećem zakonskom propisu da kada konobar donese piće ili pruži drugu uslugu, kao i da odredba koja je sada predviđena, na bolji i precizniji način definiše postupanje, te će uveliko olakšati posao svima iz ugostiteljskog sektora.

U saopštenju se dodaje da je cilj Udruženja "Horeka" da zajedno sa ugostiteljskim školama i resornim ministarstvom pronađe i realizuje rješenja koja trebaju da vrate značaj profesiji i da iz škola izlaze đaci sa znanjem koji će biti ambasadori turizma u Republici Srpskoj.

"Udruženje `Horeka` Republike Srpske će aktivnim učešćem na javnim raspravama o ovom zakonu i zajedno sa Ministarstvom trgovine i turizma i drugim akterima otvoreno pričati o problemima usluge u oblasti ugostiteljstva i turizma, a sve u cilju unapređenja kvaliteta", naglašava se u saopštenju.

Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu koji bi trebalo da bude razmatran na petoj sjednici Narodne skupštine Srpske, uspostavlja se Centralni informacioni sistem u oblasti ugostiteljstva u Republici Srpskoj.

Centralni informacioni sistem u oblasti ugostiteljstva jedinstven je i centralizovan elektronski informacioni sistem koji sadrži sve relevantne podatke o pružaocima usluge smještaja, objektima za smještaj i gostima, putem koga se vrši njihova evidencija i unose drugi podaci proistekli iz obavljanja ugostiteljske, odnosno turističke djelatnosti.

Sistem elektronske prijave pojednostavljuje prijavu i odjavu domaćih i stranih turista, evidenciju uplaćenih boravišnih taksi, smanjuje broj administrativnih procedura i olakšava poslovanje ugostiteljima, a turistima obezbjeđuje viši kvalitet usluga, smještaj u legalnim ugostiteljskim objektima.

Sistem elektronske prijave institucijama i organima uprave donosi unapređenje statističkog praćenja turističkog prometa i analizu i uvid u bazu podataka o smeštajnim objektima i pružaocima ugostiteljskih usluga smještaja i čini efikasniji sistem naplata boravišnih taksa (suzbijanje sive ekonomije i unapređenje konkurentnost). 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE