• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ne budi prevaren": Na stranici MUP-a pronađite savjete o zaštiti na internetu

Autor Dragana Božić

Mjesec oktobar označen je kao mjesec podizanja svijesti građana o sajber bezbjednosti.

 Savjeti za zaštitu od internet prevara Izvor: MONDO arhiva

Tokom cijelog mjeseca, nadležni za oblast sajber bezbjednosti, sprovode različite kampanje za građane putem kojih nastoje da ih nauče kako da zaštite svoje dragocjene podatke, kako virusi funkcionišu, koje rizike treba da izbjegavaju i koje mjere da preduzmu da bi zaštitili svoj računar.

"Sajber kriminal predstavlja jedan segment sajber bezbjednosti, navode iz MUP-a Republike Srpske.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, u sklopu aktivnosti predviđenih Akcionim planom za borbu protiv sajber kriminala u Republici Srpskoj, preduzima niz preventivnih aktivnosti, kojima nastoji podići svijest određenih ciljnih grupa o opasnostima iz oblasti sajber kriminala", saopšteno je iz MUP-a RS.

Osim brojnih promotivnih kampanja, MUP Srpske, kako navode, nastoji da kroz rana upozorenja o najnovijim trendovima u oblasti sajber kriminala dopre do što većeg broja građana, preko svoje zvanične internet stranice, da ukaže na to šta je novo, koje su nove prijetnje, kakve rizike građani preuzimaju pristupajući pojedinim sajtovima, klikom na link u sadržaju poruke, ostavljajući svoje lične podatke na internet stranicama koje posjećuju i slično.

„Pristupom zvaničnoj internet stranici građani se mogu upoznati sa različitim vrstama prevara, koje su najzastupljenije u strukturi sajber kriminala, u dijelu pod nazivom NemojBitiPrevaren, od sportskih mečeva, e-mail prevara, prevara sa bankovnim karticama i raznih drugih prevara. U ovom dijelu, pored opisa načina izvršenja određene prevare, mogu se naći i fotografije svih identifikovanih profila do sada, a koji su korišteni za prevare preko društvenih mreža; lista banaka u inostranstvu sa podacima (IBAN/SWIFT) putem kojih su vršene prevare; savjeti kako izbjeći da se postane žrtva nekog od opisanog vida prevare", navode u MUP-u.

Osim navedenih upozorenja, na internet stranici građani mogu pronaći i korisne savjete o zaštiti ličnih podataka, zaštiti personalnog računara, o bezbjednosti djece na internetu, mogu pogledati edukativne kampanje o zaštiti djece u digitalnom dobu, upoznati se sa novostima u oblasti sajber kriminala“, stoji u saopštenju.

Ističu da se podizanjem svijesti i znanja korisnika interneta, umanjuje mogućnost izvođenja sajber napada na kritičnu infrastrukturu Republike Srpske, kao i državne institucije, kompanije, mala i srednja preduzeća, ali i na fizička lica.

„Blagovremenim prepoznavanjem i odgovarajućom reakcijom pojedinca, na samo jedan fišing mejl, značajno se može umanjiti njegova moć i mogućnost daljnje distribucije, kao i posljedice koje može imati po pojedinca a i cjelokupno društvo“, naglasili su u MUP-u RS.

(Mondo)

Možda će vas zanimati


Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE