• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji i Hrvatskoj veliki broj oboljelih: Srpska za sada nema prijavljenih slučajeva velikog kašlja

Autor Dragana Božić

Iako je u susjednoj Srbiji i Hrvatskoj ove godine zabilježen veći broj oboljelih od velikog kašlja, u Srpskoj nije prijavljen nijedan slučaj ove, veoma zarazne, bolesti.

 U Srpskoj nema oboljelih od velikog kašlja Izvor: Shutterstock/Josep Suria

Iz Instituta za javno zdravstvo RS za Mondo je rečeno kako slučajevi velikog kašlja (pertusis) nisu zabilježeni ni ove, kao ni tokom prošle godine.

Iako je najbolja zaštita protiv ove bolesti vakcinacija djece, problem je kako navode, pad obuhvata u revakcinaciji vakcinom protiv difterije, tetanus i pertusisa koji je u 2022. godini iznosio svega 65,6 odsto.

"Prema podacima za 2022. godinu, obuhvat vakcinacijom sa prvom dozom vakcine protiv difterije, tetanusa i pertusisa je iznosio 93% za Republiku Srpsku, ali zabilježen je pad obuhvata u revakcinaciji ovom vakcinom i on je u toku 2022. godine iznosio 65,6% za cijelu Republiku Srpsku", rekla je Jelena Đaković Dević, epidemiolog Instituta za javno zdravstvo u RS.

U Srbiji je do oktobra ove godine potvrđeno 78 slučajeva velikog kašlja, dok je taj broj u Hrvatskoj dostigao 114

Navodi da se u Republici Srpskoj vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DiTePer) provodi kod djece sa navršena dva mjeseca života, davanjem tri doze vakcine protiv difterije, tetanusa i pertusisa u preporučenim razmacima. Prva revakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa se daje djeci sa navršenih 18 mjeseci, a druga revakcinacija kod djece uzrasta šest ili sedam godina. 

“Pertusis predstavlja veoma zaraznu bolest, od koje najčešće obolijevaju mala djeca. Bolest uzrokuje bakterija Bordetella pertussis, koja se nakon ulaska u respiratorni sistem domaćina razmnožava i stvara toksine, usljed čega nastaje oštećenje respiratorne sluznice”, objasnila je Đaković Dević.

Navodi da se pertusis ili veliki kašalj prenosi kapljičnim putem, a prvi simptomi nastaju sedam do deset dana poslije infekcije.

“U početku se bolest manifestuje simptomima prehlade nakon čega kašalj postaje intenzivniji, javljaju se napadi kašlja uz karakteristično zacjenjivanje naročito u toku noći. Kod dojenčadi klinička slika nije tipična, može da se javi i prestanak disanja”, rekla je za naš portal Đaković Dević navodeći da se kod oboljelih provodi simptomatska i antibitoska terapija.

Istakla je da bolest može proći bez posljedica, ali mogu se javiti i komplikacije kao što su upala pluća, upala srednjeg uha, krvarenja u različitim organima koja se javljaju usljed naprezanja kao i konvulzije.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE